Vello Leito: Suurriikidel ei ole lähedasi sõpru, riigireetur Paet!

USA president Barack Obama on Eesti peaminister Urmas Paeti lähedane sõber, Delfi, 15.08.2014! Tuletan meelde, et suurriikidel pole lähedasi sõpru, on ainult need, keda nad tahavad ära kasutada. „Sõprus“ on alati lühike ja kestab vaid niikaua, kuni kasu kätte saadud. Tuletan meelde sedagi, et algfaasis olid USA „lähedased sõbrad“ ka Saddam Hussein, Slobodan Miloševic´, Mihheil Šaakašvili. Tuletan ka meelde, et USA on planeet Maa kõikide aegade kõige verisem riik – ainuüksi Vietnamis põletasid nad 2-3 tuhat vietnamlast elavalt jne. Sajandivahetusel, siis kui kirjutasin raamatut „Euroopa Liit tagantvaates“, lugesin üles kui palju konflikte/sõdu peale II maailmasõda on algatanud NSVL+VF ja kui palju USA. Esimene oli selleks hetkeks algatanud neid kuuel korral, USA aga üle 70 korra. USA kui kõige verisema riigi presidendi „lähedane sõber“ on minu jaoks kõige suurem ja kõige põlastusväärsem poliitiline vaenlane. Barack Obama on tõstnud Rõivase voodi ette Husseini ja Miloševic´i surmasaapad.

Lauri Mälksoo, Delfi, 15.08.2014

Lauri Mälksoo väidab, et Venemaa on kui kuri abikaasa, kes ei jäta sind rahule, kui tahad temast lahkuda. Mälksoo ei arvesta, et klassikaline vägivaldne vallutuslik imperialism on sulandumas pehmemaks imperialismiks geopoliitiliste seaduspärasuste alusel. Euroopas+Aasias on olemas ainult üks impeerium ja selleks on Euroopa Liit, mis on impeerium selle sõna kõige täpsemas tähenduses, nii riigiõiguslikult kui Euroopaliku rahvusvahelise õiguse alusel. See impeerium ründas nii varjatult kui avaliku füüsilist vägivalda kasutades 2013. aasta novembris Ukrainat peale selle keeldumist allkirjastamast assotsioonilepingut ELiiduga, kasvatas selle riigipöördeks Ukrainas. Peale oma kolmandat külaskäiku Maidanile teatas USA asevälisminister Viktoria Nuland uhkusega, et USA on kulutanud 20 aasta jooksul juba 5 miljardit dollarit Ukraina lahtikiskumiseks Venemaa georuumist. Vaid Venemaa ootamatu väljapeetus on seni päästnud kohesest kiirest vägivalla eskalatsioonist.

Venemaa on kuri, sest orgaaniliselt tema georuumi kuuluvat riiki rünnati. Euroopa impeerium on ka kuri, et tema tahet täielikult väljaspool tema georuumi eirati ja lõi Ukrainale noa kõhtu. Nii nagu EL impeerium on seda korduvalt varemgi teinud, näiteks Jugoslaavia lagundamisel-vallutamisel. Kuid ebaõnnestus Liibüa vallutamisel-liitmisel, katses vallutada Süüria. Euroopa Impeerium koos USAga on viimasel ajal olnud totaalne kaotaja ja nüüd arvab, et vallutab Ukraina, kisub välja Vene georuumist kuhu see kuulub.

Eurorahadega ülesostetud Mälksoo arvab, et Venemaa loob uut imperiaalset rahvusvahelist poliitikat, selle õigust. Tegelikult juurutab Venemaa geopoliitilistel alustel toimivat integratsiooni – ierarhilist koondumist geotsentrite ümber. Rahvusvahelist poliitikat, kus riikide iseseisvuse vastu ei rünnata, vaid riigid grupeeruvad vabatahtlikult ierarhiliselt vastastikuse huvitatuse alusel, kasulikkuse ja otstarbekuse alusel. Venemaa ei ohustanud Ukraina iseseisvust, vaid pakkus talle kõige loogilisemat ja kasulikumat lahendit kõikidest võimalikest. Ent Euroopa impeeriumile see hinge ei mahtunud. Mõistagi väljub Ukraina Euroopa impeeriumi okupatsiooni alt nii või teisiti. Aga kui palju see aega võtab? Ja kaasa toob kannatusi ukraina rahvale, euroimpeeriumi teener Mälksoo?

Taavi Rõivas, Delfi, 15.08.2014

Jah, üks riik sekkus teise asjadesse. Aga terminoloogiliselt korrektsem oleks olnud öelda siiski, et üks impeerium (mis on küll ka riik) – Euroopa Liit – sekkus Ukraina asjadesse. Kuid Eesti riigil puudub ju legaaldefinitsioon nii liitriigi kui riikide liidu kohta, saati siis impeeriumi kohta, mis siis Rõivaselt tahta. Aga Venemaa Föderatsioon nimelt ei ole impeerium vaid on liitriik – geopoliitilise ruumi tsenter, mis koondab enda ümber georuumi. Aga see kõik on Rõivase jaoks liiga keeruline.

Rõivas arvab, et NATO võtab kohustust Eestit kaitsta väga tõsiselt. Võib-olla, aga täpsustada oleks tulnud, mida see tõsidus tema arvates tähendab. Mina arvan, et see tõsidus ei ületa sõbrameheliku noomimise taset. Ühtki kuuli Eesti kaitsmise peale ei raisata, kas on kõigile selge?

Vello Leito

16.08.2014

1,326 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>