Jaak Uibu avalik kiri

Lp Eesti Vabariigi peaminister Taavi Rõivas 27.06.2014

riigikantselei@riigikantselei.ee

Eesti Vabariigi peaministrit tutvustaval veebilehel on deklareeritud , et iga inimene, iga laps on Eesti jaoks oluline. See rõhuasetus arvestab ilmselt trendi kahesaja viiekümne tuhande inimese kadumisest Eesti vabanemisele järgnenud kahekümne kolme aasta jooksul. Kindlasti olete sellega kursis, sest olite ju aastate eest rahvastikuministri nõunik. Ka allakirjutanu eluloos on märkida aastail 1998-1999 see ametikoht. Veelgi varem, aastail 1989-1991 töötasin Eesti peasanitaararst-tervishoiuministri asetäitjana, kus minu ametikohustuste hulka kuulus ka tervishoiustatistika. Viimases leidis äramärkimist alati rahvaarv, mis tol ajal ulatus poolteise miljoni ja sündimus üle kahekümne tuhande. Niisiis olen paar aastakümmet jälginud rahvastikustatistikat ja ei taha leppida rahvaarvu drastilise vähenemisega – rahvastikukriisiga. Olen kirjutanud, mida riik on teinud ja mida on jätnud tegemata. Olen esinenud avalikult. Mind kutsuti eksperdina esinema ka Läti Seimi konverentsile käesoleva aasta algul. Selleks materjali kogudes pöördusin ka Teie kui sotsiaalministri poole.

Valmistudes esinema Seimi konverentsil korraldasime Riigikogu konverentsikeskuses Toompea Haridusseminari töökoosoleku Riigikogu endiste ja tänaste liikmete osavõtul. Sellelt toetust saanud seisukohad esitasime peaminister Andrus Ansipile riigikantseleisse. Hiljem saime põhjaliku vastuse nõunik Kalev Kukelt, kuid selle polnud vastatud Toompea Haridusseminari ettepanekutele. Kordan lõiku oma kirjast kursiivis:

Kirja autorile on hästi teada need meetmed, mida Eestis on rahvastikukriisi vastu rakendatud: vanemahüvitis, lastetoetused, vajaduspõhised lastetoetused, maksusoodustused kahe lapse puhul, isapuhkus, vanemapension jt. Kahjuks pole need osutunud küllaldaseks sündimuse viimisel taastetasandile – puudu on neljandik sünde. Puuduvad ka institutsioonid, kes tegeleks rahvastikutaaste problemaatikaga igapäevaselt. Meenutame Teie eelkäija Kaarel Eenpalu sõnu: iga seaduse väljatöötamisel tuleb pearõhk panna sellele, et seadused ei takistaks, vaid soodustaks rahva arvulist kasvu. Meenutame ka seda, et sündimus Päts-Eenpalu rahvastikupoliitiliste meetmete tulemusena aastail 1941 ja 1942 (!) isegi tõusis.

Kodurahufoorumi ettekandes on esitatud mõningad ettepanekud, mis on seadusandja pädevuses: Riigikogu rahvastikukomisjoni moodustamine; rahvastikuseminari käivitamine Riigikogu liikmetele ja nõunikele; rahvastikuministri portfelli taastamine; olulise tähtsusega riiklike küsimuste aruteludele sätestada teadulikul alusel ettevalmistus ja otsustamiskohustus; märgukirjale ja selgitustaotlusele vastamise seadust täiendada sättega sisulise vastamise kohustusest. See kõik pole palju, aga seegi on vaja ära teha probleemi lahendamise heaks.

Palume vastata meie ettepanekutele, mida ei teinud Andrus Ansipi nõunik Kalev Kukk. Asja viide oli: 13-02510. Informatsiooniks lisan Teile ülevaate kohtumisest kultuuriministriga.

Heade soovidega,

Jaak Uibu

Toompea Haridusseminar

jaak.uibu@mail.ee

______________________

Postitas EIP teabetoimkond

1,595 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81