Facebook: 
   Sisu: 
 

Norra tõmbas e-valimistega eksperimenteerimistele kriipsu peale

 www.DELFI.ee
Norra lõpetab turvamurede tõttu e-valimistega eksperimenteerimise

Foto: HEIKO JUNGE, AFP

Norra lõpetab riiklikel ja kohalikel valimistel kasutatud e-valimissüsteemide katsetamise. Eksperimente interneti kaudu hääletamisega tehti Norras 2011. ja 2013. aastal, kuid need lõpetatakse, sest valijad kardavad, et nende hääled tulevad avalikuks ja õõnestatakse demokraatlikke protsesse.

Norra moderniseerimisbüroo teatas oma avalduses, et lõpetab eksperimendid pärast arutelu parlamendis valimissüsteemide uuendamise üle, vahendab BBC News.

Avalduses öeldi, et kuigi on olemas laialdane poliitiline tahe lasta inimestel interneti kaudu hääletada, on kahe katsetuse viletsad tulemused veennud valitsust lõpetama raha kulutamise edasisteks katsetusteks.

2013. aasta katsetus oli lisaks vastuoluline, sest vahetult enne valimisi kritiseeriti krüpteerimissüsteemi, mida kasutatakse interneti kaudu saadetud häälte kaitsmiseks. Tarkvaraeksperdid kutsusid üles kogu hääletamissüsteemi ümber kirjutama, et andmeid paremini kaitsta.

2013. aasta e-valimiste raporti järgi valis e-hääletamise umbes 70 000 norralast. See vastas umbes 38 protsendile 250 000 inimesest, kellele oli õigus interneti kaudu hääletada.

Polnud aga mingit tõendit selle kohta, et katsetus oleks suurendanud hääletanute arvu üldiselt ega mobiliseerinud see ka uusi gruppe, nagu näiteks noored, hääletama.

Norra sotsiaaluuringute instituudi raportis väljendati muret selle üle, et e-hääletamine leiab aset „kontrollimata keskkondades“. See õõnestab vajadust salajaseks hääletamiseks ilma et keegi hääletajat tema valiku tegemisel mõjutaks.

Raporti järgi oli ka mõningaid tõendeid selle kohta, et väikesel arvul inimestel (0,75 protsenti kõigist valijatest) õnnestus 2013. aastal kaks korda hääletada. Nad andsid ühe hääle interneti teel ja sõitsid siis valimisjaoskonda ja hääletasid ka traditsioonilisel viisil.

______________________

Postitas EIP teabetoimkond

1,062 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>