Euroopa Liit laguneb vääramatult juba lähiaastatel

Eksperdid: euro ja Euroopa Liidu tulevik on endiselt tume

Aadu Hiietamm, 29. jaanuar 2014

MURELAPS: Euroopa Liidus on taas alanud diskussioon ühisraha euro tuleviku üle. Osa eksperte arvab, et Euroopa Liidu päästmiseks tuleks eurost üldse loobuda. Teised jälle on seisukohal, et praegune euro tuleks jagada kaheks: tugevaks ja nõrgaks.

MURELAPS: Euroopa Liidus on taas alanud diskussioon ühisraha euro tuleviku üle. Osa eksperte arvab, et Euroopa Liidu päästmiseks tuleks eurost üldse loobuda. Teised jälle on seisukohal, et praegune euro tuleks jagada kaheks: tugevaks ja nõrgaks. (AFP/Scanpix)

Euroopa Liidu kriisiriikidest on viimasel ajal tulnud pidevalt positiivseid uudiseid. Isegi Kreeka võib tänavu hakkama saada ilma lisaabita, väidab sealne peaminister Antonis Samaras. Tähendab see, et oht on möödas? “Ei ole”, kinnitab Prantsuse politoloog Francois Heisbourg ja soovitab Euroopa Liidu päästmiseks ühisrahast eurost loobuda.

1. jaanuaril võttis Euroopa Liidu ühisraha euro käibesse 18. riigina Läti. Tuleval aastal soovib euro kasutusele võtta ka Leedu. Üha uute riikide lisandumine euroalasse ei tähenda siiski, et neli viimast aastat pidevat päästmist vajanud euroga on tänaseks kõik jälle korras.

Eurol pole tulevikku

Euroopa Liidu ühisraha eurot tuleb pidada julgeks, kuid ebaõnnestunud eksperimendiks, kirjutas hiljuti Saksa päevalehes Die Welt Pariisis tegutseva mõttekoja Strateegiliste Uuringute sihtasutus ekspert Francois Heisbourg.

Varem ka Prantsuse välisministeeriumis kõrgel kohal töötanud Heisbourg kutsus üles algatama mõttevahetust euro käibelt võtmise üle. Ta hoiatab, et euro päästmiseks tehtavad jõupingutused võivad põhjustada Euroopa Liidu lagunemise.

Heisbourgi sõnul teevad kriisiriikide kodanikele pahameelt üha uued kasinusmeetmed, mis sunnivad pidevalt püksirihma pingutama, ning nendega kaasnev suur tööpuudus. Paremal järjel olevate euroriikide kodanikes tekitavad rahulolematust kriisiriikide abistamiseks eraldatavad astronoomilised laenud, mille tagasisaamist eriti ei usuta.

Visa klammerdumine euro külge hoiab Euroopa Liidu majanduse stagnatsioonis, kasvatab tööpuudust ning suurendab riski, et Suurbritannia otsustab Euroopa Liidust välja astuda, leiab Francois Heisbourg. Ta juhib tähelepanu tõsiasjale, et eurotsooni mittekuuluvad Poola, Rootsi ja Suurbritannia saavad suurepäraselt ilma eurota hakkama. Seetõttu tasuks tõsiselt mõelda probleemse ühisraha euro käibelt võtmisele, muidu võib laguneda kogu Euroopa Liit.

Ühe asemel kaks eurot?

Ka Euroopa Komisjoni endine volinik hollandlane Frits Bolkestein on veendunud, et Euroopa Liidu ühisraha eurot ei saa tema praeguses vormis päästa. Bolkestein töötas Euroopa Komisjonis volinikuna 1999.–2004. aastani ja oli seega euro sünni juures. Nüüd andis ta ajalehes Volkskrant karmi hinnangu: euro on ebaõnnestunud – ühisraha ei ole kunagi olnud midagi enamat kui unerohi, millest võlgnikriigid olid kaua unistanud.

Bolkesteini arvates peaks probleemsed riigid ühisrahast kohe loobuma. Paraku ei ole see teostatav, sest suuremal osal liimesriikidest pole selleks tahet. Seetõttu pakub ta välja idee kahest – tugevast ja nõrgast – eurost. Varem on tugevat eurot nimetatud ka põhjaeuroks ja nõrka eurot lõunaeuroks või pehmeks euroks.

Täpsemalt jätaksid stabiilsemad euroriigid (nagu näiteks Saksamaa, Holland, Austria ja Soome) kasutusele senise euro. Probleemsed euroriigid (eelkõige Lõuna-Euroopa riigid) läheks üle pehmele eurole, mida saab vajadusel devalveerida. Bolkestein on veendunud, et euro kaheks jagamine aitaks majandusel paremini taastuda ning seda ideed tuleks arutada juba märtsis peetaval Euroopa Liidu tippkohtumisel.

____________________

Postitas EIP teabetoimkond

1,625 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>