Vello Leito: Kiirhinnang KOV-2013 valimistele

KOV-2013 valimised ei toonud mingeid suuri vapustusi, kuid olulisi ja selgeid nihkeid siiski.

I

Kui võtta Eesti keskmine e-häälte osakaal, siis saame 21,3%. Aga kui võtta eraldi e-häälte osakaal Tallinna linnas, siis saame selleks IRLi puhul 35,7%, REFil on 21,8%, sotsidel 16,5%, Keskerakonnal 13,1.

Väga ilmekas: IRL omab e-hääletuse võimuala siseministri kaudu ja see jagas endale kulbiga, teistele teelusikaga. REF puhul on tegemist siiski nulltulemusega – praegusele võimupartnerile liiga ei tehtud, sotse retsiti kuigivõrd, Keskerakonda ilmselt isegi ei retsitud, sest muidu oleks disproportsioon kujunenud niivõrd röögatuks, et oleks ka surnud üles äratanud. Keskerakonna ja selle pooldajate puhul on enesedistsipliin siiski sedavõrd hea, et e-hääletusest loobuti teadlikult – see on üsna ilmne.

Kui palju sai aga IRL e-valimiste tulemusel lisahääli? Keskmise e-hääletuse protsendi juures oleks saadud Tallinnas 25 000 häält, seega 16 900 lisahäält Tallinnas kinkis neile „jumal“, st siseminister, kes IT-meestele „õiged“ kontrollnumbrid ette andis. IRL oleks ilma kingituseta kukkunud REF-i ja SDEga sisuliselt ühele pulgale, Savisaar aga oleks saanud üle 50 mandaadi – seega üsna kvalitatiivse enamuse külje alla. Vaat nii, veelkord!

II

EKRE valimistulemus – üle-Eestiliselt 1,3%, Tallinnas 2,72% – mingil moel üllatuste hulka ei liigitu, sest selliseid tulemusi prognoosititi lausjalt. Ilmselt nende valimiste suurimaks üllatuseks tuleb aga lugeda seda, et Martin Helme sai Tallinnas 1539 häält, Mart Helme aga 1033 häält ja seda vaatamata linnapea kandidaadi rollile, rohkele meediakajastusele igal sammul. Ja veelkord: vaat nii! Minu prognoos ostus tõeks, et silt „täiesti uus ja puhas jõud“  ei ole Red Bull, mis tiivad annaks. Martin Helme linnapeakandidaadina oleks olnud neile kasulikum, vaatamata sellele, et Mart Helme suudab sõnu tulistada 3 korda kiiremini. Aga need ju vaid udukuulid!

III

Oma 20.10.2013 pressiavalduses rõhutasin, et Eestis peab valitsema ida ja lääne jõudude mõistlik kontrollitud tasakaal, vastasel juhul kollisioon ei jää tulemata. Valimistulemused rõhutavad seda mõtet jõuliselt.

IRLi korrigeeritud valimistulemuse juures kujuneks olukord, et Tallinnas oleks Keskerakonnal 115 074 häält, parempoolsed nn valged jõud saaksid aga kokku vaid 48163 häält. SDE loen selles kontekstis neutraalseks, kuigi sellist asetust võib seada ka kahtluse – võimalik, et SDE satubki Keskerakonna toidulauale järgmisena.

Juba ongi raske ülekaal idasümpaatilistel, mistõttu kiired erakorralised valimised on otstarbekad. Vasakpoolsete (idameelsete) jõudude edasine tugevnemise võib muutuda kiirenevaks – pendel liigub vihisedes, varsti vile taga!

Vello Leito

21.10.2013

1,056 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>