Vello Leito: EIP reitingu-uuringu meetod “EMORi hirm”

Olen korduvalt kirjutanud, et usaldamatus EMORi reitingu-uuringute suhtes ei kao enne kui erakonnad hakkavad ise omapoolseid reitingu-uuringuid tegema. EKRE on nüüd otsa lahti teinud ja nende pressiavaldus selle kohta on loetav allpool:

Konservatiivse Rahvaerakonna toetus Tallinnas on ligi 14%

Juhatuse info, Pressiteated

23.09.2013

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
Tallinn, 23.09.2013

Konservatiivse Rahvaerakonna toetus Tallinnas on ligi 14 protsenti

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond viis ajavahemikus 13.–16. septembrini läbi arvamusküsitluse, mille kohaselt on erakonna toetus Tallinnas ligi 14 protsenti. Küsitlus ei kinnita hiljuti ERR-i poolt tellitud uuringut, mille kohaselt on erakonna populaarsus pealinnas võrreldes suvega langenud.

Uuringu projektijuht Are Saarne ütles, et eelkõige oli küsitlus mõeldud erakonna enda jaoks, saamaks valimiseelsel ajal sisetarbimiseks sõltumatu ja usaldusväärne andmestik, mille abil paremini kavandada kampaania sõnumite suunamist. “Meie saime tulemuse, mille kohaselt 13,7 protsenti Tallinna valijatest kavatseb valimistel hääletada meie erakonna poolt,” selgitab Saarne. “Jätkuvalt on olemas lõhe erakonna esimehe ja erakonna enda populaarsuse vahel, kuid see on kahanenud. Niipea, kui inimestele viia need kaks asja kokku, on nad valmis Konservatiivset Rahvaerakonda valima. Selles valguses tekib vägisi mulje, et mõned teised küsitlused, mida avalikkusele pakutakse on tegelikult manipulatsioon, mille eesmärgiks on inimeste eelistuste kallutamine kandidaatide poole, kes omavad tegelikult väga nõrka kandepinda.”

Küsitluse käigus viidi läbi telefoniintervjuu 120 inimesega Tallinnast. Inimestelt küsiti kõigepealt: “Kas teil on eelseisvatel valimistel poliitiline eelistus?”, 20 protsenti vastanuist seda ei omanud. Ülejäänutelt küsiti “Mis partei poolt kavatsete hääletada?” ning neist 13,7 protsenti nimetas Konservatiivset Rahvaerakonda. Küsitluses osalesid nii eesti- kui venekeelsed inimesed.”

 

Põhimõtteliselt on siis tegemist õige algatusega nende poolt, kuid teostuses leidub metodoloogilisi vigu, mis on tulemust ilmselt suuresti mõjutanud.

1. Telefoniuuringud ei ole tänapäeval põhimõtteliselt kasutatavad, sest pea kellelgi noorema ja keskea inimetest pole lauatelefoni, mobiiltelefonide avalikke katalooge aga ei ole. Helistades lauatelefonil võtab toru kõrge tõenäosusega keegi pensionär ja küsitlustulemus saab seeläbi kallutatud iseloomu.

2. KOV valimistel kandideerivad ju ka nimekirjad ja üksikandidaadid, seepärast küsimus: “Mis partei poolt kavatsete hääletada” on mittesüsteemne küsimus.

3. Metodoloogiline viga peitub selleski, et niimoodi ettevalmistamatult küsitletavat tulistades, et “mis partei poolt kavatsete hääletada” vastab osa küsitletavatest hetke-emotsiooni ajendil, selle järgi, mis erakond parajast asub ühiskonnas propagandalaine harjal. Mitte kõik ei suuda hoobilt meelde tuletada kõiki kandideerivaid erakondi ja mitte kõik ei oma kivistunud veendumust, mis ei sõltuks poliitilise tuule suunast ühiskonnas; ehkki nad võivad ise uskuda vastupidist.

Eesti Iseseisvuspartei on välja töötanud tänavaküsitluse tehnoloogia: “EIP reitingu-uuringu meetod “EMORi hirm””, mis tõotab kõrget usaldusväärsust:

1. Kõikide erakondade nimed kantakse papist kettale, läbimõõduga ca 10 sm, tähestikulises järjekorras, nii et küsitletaval on hetkega kõikide kandideerivarte erakondade nimed silme ees, sealjuures ilma järjestuseeliseta.

2. Kettad nummerdatakse ja allkirjastatakse, st et iga ketas saab identifitseeringu.

3. Küsitlemisel antakse ketas küsitletavale ja palutakse tal rebestada sälk tema poolt eelistatud erakonna kohal ja lasta seejärel ketas läbipaistmatusse kasti nii, et küsitleja ei näeks sälgu asukohta – sellega tagatakse küsitletavale täielik anonüümsus ja hirmuvaba õhkkond. Sel etapil on sobilik kohal viibida ka vaatlejal mõnest teisest erakonnast.

4. Kasti sisu arhiveeritakse nii, et hilisem kontroll saab kätte usaldusväärsed andmed kontrollimaks reitinguid. Sellise meetodi abil saab väga kiiresti küsitleda näiteks 1000 inimest, sealjuures erinevates paikkondades ja kellaegadel. Lihtsalt on saavutatav ka asukohajärgne skaneering. Võltsimisvaba arhiveerimine on lihtsalt saavutav sel moel, et erakonnale antud hääled grupeeritakse, köidetakse ja pitseeritakse. Lollidemaa kuldtehnoloogia, seega.

5. Tähtis tehnoloogilise ettekirjutus on seotud sellega, kuidas valitakse välja intervjueeritav. Peale järjekordse ketta kasti laskmist käivitakse stopper ja kokkulepitud ajavahemiku möödudes, näiteks 10 sekundi pärast, pöördutakse selle mööduja poole, kes asub just sel hetkel küsitlejale kõige lähemal. Nii on tagatud valimi juhuslikkus, mis uuringu õnnestumiseks on määrava tähtsusega.

Lihtne, ju! Siiski EIP ei alusta uuringuid enne uut aastat, lähtudes usust, et KOV valimiste poolt ülestõstetud meediamuda on selleks ajaks jõudnud põhja settida.

Vello Leito

25.09.2013

1,489 total views, 3 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>