Piirileppe-teemalise konverentsi juhataja avasõnavõtt 1. juunil 2013

Piirileppe-konverentsi juhataja avasõnavõtt

Kui rahvuslike organisatsioonide ümarlaud Paides kokku tuli, oli kiirustamine piirileppega juba täies hoos. Ja siis tekkis mõte, et kas me tõesti laseme sellel asjal kõigel toimuda, olgugi, et me teadsime, et suur enamus rahvast kahtleb selles ettevõtmises.

Üks põhjus, mis meie arvates on, on see: eesti rahva mälust Tartu rahuleppe tähtsuse kustutamine, mis algas peale juba nõukogude okupatsiooni ajal koolis. Tartu rahulepingut vaadati Vene vaatenurgast. Ja kahjuks see protsess on põlvest põlve jätkunud. Ma tahaks, et ma ei tee ülekohut meie ajalooõpetajatele, aga need, kelle juured on veel hariduslikult teises ajas, võib-olla ei tunneta Tartu rahulepingu tegelikku ja kogu tähtsust eelkõige meie rahva jaoks.

Vaadates nüüd tekkinud olukorda, kus kõige ilmekam oli televisioonis „Foorumi” saade, kus hääletajatest 87 protsenti oli selle leppe vastu, ja me ei ole siiamaani saanud rahuldavat selgitust, miks on vaja sellega kiirustada ja miks on vaja see nüüd kiiresti kohe alla kirjutada. Seetõttu tekib rahval õigustatud soov saada selgitust: mis toimub?

Rahvas, kes on ühinenud, pannud toime Tartu rahulepingu sõlmimise ja saavutamise ime, nende järglased nõuavad kaasarääkimisõigust. Ja seda nõuab ka meie põhiseadus.

Niisiis on meie konverents kaheblokiline. Üks on tellitud ettekanded tunnustatud selle ala asjatundjatelt ja teiseks on korraldavate organisatsioonide sõnavõtud.

Korraldustoimkonna poolt on veel palve mitte jätta tähelepanemata seda korjanduskarpi üleval seina ääres, ja teiseks on sealsamas lauapeal välja pandud kirjandus, mis on – korraldajate arvates – asjakohane ja võib pakkuda huvi.

Rein Koch

Piirileppe-teemalise konverentsi „Tartu rahu puutumatuse kaitseks” juhataja avasõnavõtt 1. juunil 2013 Eesti Rahvusraamatukogus.

Autor on konverentsi „Tartu rahu puutumatuse kaitseks” korraldustoimkonna liige ning sama ürituse juhataja, ühtlasi Eesti Vabaduspartei – Põllumeeste Kogu juhatuse liige.

1,202 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>