Portugali ökonomist: eurost loobumine on hädavajalik

04. juuni 2013 11:56

Toimetas Lauri Laugen

www.DELFI.ee

Foto: Daniel Roland, AFP

Portugali ökonomist João Ferreira do Amaral, kelle aprillis ilmunud raamat “Miks me peaksime eurost loobuma” on saanud tõeliselt menukaks, peab Portugali eurost loobumist vältimatuks.

Eurost loobumine ja vanale eskuudole tagasiminek peaks tema sõnul rahulikult toimuma kahe-kolme aasta pärast, kui euroala on stabiliseerunud, ning Euroopa valitsuste, Brüsseli ja Euroopa Keskpanga toetusel, teatab AFP BNS-i vahendusel.

João Ferreira do Amaral pidas juba 1999. aastal, kui Portugal eurole üle läks, seda valeks sammuks.

Euro on tugev valuuta, kuid Portugali majandus ei ole väga konkurentsivõimeline, sellistes tingimustes ei saa majandus kasvada, ütles 65-aastane Ferreira do Amaral, kes on olnud mitme ülikooli õppejõud. Olukord on tema sõnul läinud 78 miljardi eurose abipaketiga hullemaks, kuna riik peab selle eest tohutult kulusid kärpima. Tagajärjeks on suur majanduslangus ja 18-protsendiline töötus.

“Nüüd on valitsuse käed seotud. Kui ta tõstab makse, siis tulud vähenevad. Kui ta kärbib avaliku sektori teenuseid, siis surutis süveneb ja eelarvepuudujääk kasvab,” selgitas ökonomist.

Antud olukorrast saab riik välja ainult investeeringute ja devalveerimisega, väidab ta.

_______________________

Postitas: EIP teabetoimkond

1,421 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>