Elver Loho eksib

Tänases Õhtulehes on Elver Loho artikkel: “Kas e-valimised on häkitavad” http://www.ohtuleht.ee/526949.

Lugu tuletab kõvasti meelde Krõlovi valmi, milles peategelane veedab päeva loomaaias ja imetleb arutul hulgl pisiloomi, mututkaid ja putukaid. Küsimuse peale, et kas ta elevanti ka nägi, vastab peategelane, et elevanti ta ei näinud. Nii ka Lohoga. Üsna tabavalt kirjutab loo kommentaariumis keegi anonüüm:

 

Autor eksib, 08:55, 25. mai 2013

“Tõnu sõnul on pabervalimiste mõjutamiseks mitu läbi ajaloo kujunenud ja üsna lollikindlat meetodit: lõpuks on küsimus ikkagi selles, millise numbri edastab valimisjaoskonna esimees vabariiklikule valimiskomisjonile ning millise numbri VVK registreerib.”
Siin loo autor täiesti juhuslikult “eksib”. Kõik need numbrid on pidevalt konkurentidele nähtavad ja kontrollitavad. Lisaks on need tulemused internetis kõikidele reaalajas nätavad. Samas seda, mis toimub arvutites ja valimisserveris ei suuda jälgida mitte mingisugune vaatlejate komisjon.Nende roll piirdub selle tuvastamisega, mida arvuti monitor SUVATSEB nendele näidata. Pikemaks kontrollimiseks ei jäetud eelmistel valimistel võimalust, sest kõvakettad hävitati.

Lahendile pääseb üsna lähedale kommenteerija Vello (tema ei ole mina):

 

Vello, 09:51, 25. mai 2013

Olen olnud e-valija. Aga momendil kahtlen selle turvalisuses. Näiteid on toodud piisavalt ja ülekordamine on tõesti mõttetu.
Tallinna TVs on e-valimiste ohtudest piisavalt juttu olnud, aga need kes väidavad, et e-valimised on turvalised, vaikivad, või piirduvad heal juhul vastuväidetega ajalehes.
Kahtluste hajutamiseks on parim moodus depatt, olgu see siis kas ETVs või mujal.
Eksperdid “poolt” ja “vastu” räägivad asjad selgeks ja valimismoodus jääb valija otsustada.
Aga seni, kuni avalikku depatti pole olnud, usun et e-valimine ei ole turvaline ja on manipuleeritav.

Lõpetuseks lisan omalt poolt, et minu seire kohaselt mitte keegi veel pole seoses e-hääletusega tabanud asja tegelikku sisu. Mõned aastad tagasi ma ise küll avasin probleemi olemuse, kuid mõte ei juurdunud ühiskonnas. Avan selle lähitulevikus, siis kui selleks õige aeg ja koht.

Vello Leito

25.05.2013

1,362 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (Connection timed out) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81