Facebook: 
   Sisu: 
 

Briti Iseseisvuspartei võitis Suurbritannia kohalikud valimised

Briti kohalikel valimistel võidutses euroskeptiline iseseisvuspartei

www.DELFI.ee
Briti kohalikel valimistel võidutses euroskeptiline iseseisvuspartei
Nigel Farage

Foto: Olivia Harris, Reuters

migratsioonivastane Briti iseseisvuspartei (UKIP) rõõmustas reedel läbi aegade parima tulemuse üle kohalikel valimistel, kus valitsuskoalitsioon lüüa sai.

UKIP-i juht Nigel Farage ütles, et tema euroskeptilist erakonda ei saa enam tühipaljaks protestiliikumiseks taandada. Kui teatavaks oli tehtud viiendik tulemustest, oli UKIP kogunud 26 protsenti häältest, teatab AFP BNS-i vahendusel.

Esimeses seitsmes kohalikus omavalitsuses, mis on valimistulemused teatavaks teinud, kogus UKIP 42 kohta, millest kolmveerand võeti peaminister David Cameroni konservatiividelt.

 

“Meil on Euroopa Parlamendi valimistel alati hästi läinud, kuid meid ei peetud oluliseks kohalikel valimistel või mõnes mõttes ka üldvalimistel,” ütles Farage.

“See on tõeline muutus Briti poliitikas,” lisas ta.

UKIP-il ei ole endiselt parlamendis ühtegi saadikut ja ilmselt on 2015. aasta üldvalimistel raske kohalike valimiste edu korrata.

Kuid see on suur edusamm parteile, mida Cameron nimetas kunagi “napakate, hullude ja kapirassistide” kambaks, ning sisendab optimismi seoses järgmise aasta Euroopa Parlamendi valimistega.

Neljapäeval toimusid valimised Inglismaal 34-s ja Walesis ühes piirkonnas, kus läks jagamisele üle 2300 koha. Samuti valiti South Shieldsis parlamendikohta.

Cameroni konservatiivid ja nende koalitsioonipartner liberaaldemokraatlik partei olid valmis kaotusteks, kuid valimised South Shieldsis valmistasid valitsusparteidele piinlikkust.

Leiboristi David Milibandi tagasiastumise tõttu valimisele läinud koht jäi tööparteile, kuid selle toetus oli peaaegu poole väiksem ning UKIP tuli teisele kohale.

Tooride partei esimees möönis, et “see ei ole peavoolu parteidele just eriti hea õhtu olnud”.

Cameroni valitsuse minister Ken Clarke nimetas UKIP-i paremäärmuslike vaadetega liikmeid “klounideks”, kuid Londoni konservatiivne linnapea Boris Johnson manitses, et mõtlematud solvangud võivad valijaid eemale peletada.

Lootes ilmselt UKIP-ilt valijaid tagasi võita, andis Cameron kolmapäeval mõista, et võib kiirendada seaduseelnõud, mis puudutab Euroopa Liidu liikmesuse üle referendumi korraldamist.

Varem lubas ta rahvahääletuse korraldada pärast 2015. aasta valimisi.

Kuid Manchesteri ülikooli UKIP-i asjatundja Rob Ford hoiatas, et Euroopa ei ole ainus küsimus, mis UKIP-ile toetajaid toonud on – nende edu taga on ka sisepoliitilised probleemid nagu immigratsioon.

_______________________

Postitas: EIP teabetoimkond

1,279 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>