Islandil võitis valimised Islandi Iseseisvuspartei

Islandi Iseseisvuspartei võitis valimised, aga mitte võimsalt

Infopartisan@blogspot.com

28.04.2013

Eduerakonna tõus jäi Islandil lõpuks küll alla Iseseisvuspartei lõpuspurdile, aga viimane on jätkuvalt kaugel kriisieelsest tasemest ja kohti saavad nad parlamendis võrdselt – mõlemad 19 kohta 63-st. Lisaks on tähelepanuväärne see, et kuuest valimisringkonnast kolmes jäi Iseseisvuspartei nüüd Eduerakonnale tuntavalt alla. Eelmiste valimistega võrreldes suudeti oma positsioone küll kõikjal mõne protsendi võrra parandada, aga suurem osa toona vasakpoolsetele kaotatud valijatest Iseseisvuspartei juurde veel tagasi ei tulnud, vaid eelistas sel korral Eduerakonda või uusi tulijaid. Kuna veidi langes ka valimisaktiivsus, siis jäi taastumine häälte arvestuses suhteliselt tagasihoidlikuks (2007. aastal saadi neid kokku 66754, eelmine kord 44371, nüüd 50454).

Samas on tulemus piisavalt hea selleks, et Bjarni Benediktsson saaks jätkata erakonna juhina ja võtta enda kanda vastutuse, mis kaasneb peaministri ametikohaga. Pealinnas ehk Reykjaviki kahes valimisringkonnas sai Iseseisvuspartei küll rohkem hääli kui ükski teine erakond, kuid samas oli valimisaktiivsus seal keskmisest madalam ja keskmisest rohkem hääli said uued tulijad. Hanna Birna Kristjánsdóttir osutus muidugi valituks parlamenti, aga lähiajal ta Bjarnile ilmselt uut väljakutset esitama ei hakka. Kas temast saab järgmine välisminister, see ei ole veel samuti kindel, sest sellele portfellile on ka teisi pretendente ja läbirääkimised vahekordade selgitamiseks uues koalitsioonis saavad olema keerulised ning üsna rasked, sest Eduerakonna positsioon on tugev. Kui rohkem hääli kogunuks nemad, siis jäänuks välisministri portfell loomulikult Iseseisvusparteile ja läinuks ülimalt tõenäoliselt Hanna Birna kätte, aga nüüd ei ole see enam nii kindel.

Vaata ka
Islandi Iseseisvuspartei tähistab sünnipäeva
Islandi Iseseisvuspartei jätkab Bjarni Benediktssoni juhtimisel
Islandi Iseseisvuspartei võib saada pärast valimisi uue juhi

“Tänane valik puudutab tulevikku. Täna on meil võimalus valida madalamad maksud, paremad elamistingimused ja kõrgem elukvaliteet. Tänasest sõltub see, kuhu me riigina suundume ja kuidas me mahajäänuid abistame. Täna on islandlastel võimalus luua rahvale uusi väljavaateid ja uusi võimalusi. Seetõttu on oluline, et valijad kasutaksid oma õigust valida, seda elutähtsat õigust mõjutada riigi juhtimist ja suunda,” teatas Bjarni oma viimases valimiseelses avalduses.

“Lõppeval võimuperioodil on saanud järjest selgemaks, et ühiskonna toimimise võtmeks on realism, vabadus ja stabiilsus,” märkis Iseseisvuspartei esimees, lisades samas, et need võtmetähtsusega väärtused on omavahel põimunud ja seetõttu ei saa riik liikuda edasi, kui mõni neist puudub. “Täna oleme optimistlikud. Nüüd on meil võimalus pöörata lehekülge.”

“Täna valime me uue valitsuse, millel on helged väljavaated, valitsuse, mis toetab seda, et riik jääks eelmiste põlvkondade poolt sillutatud teele,” kinnitas Bjarni Islandi valijatele. “Valitsuse, mis leiab jõudu elujärje parandamiseks ja aluse loomiseks meie järeltulijate jaoks. See on Iseseisvuspartei nägemus.”

Sotside poolt võetud suund ühinemisele Euroopa Liiduga on sellega peatatud, kuid see ei tähenda, et Iseseisvuspartei ei võiks seda kunagi toetada. Seda juhul, kui Euroopa Liitu suudetakse reformida Briti peaministri David Cameroni algatusest lähtudes moel, mis võimaldaks mitte üksnes jääda liikmeks Suurbritannial, vaid ühineda ka Islandil. Aga selleks on loomulikult vaja, et Cameroni plaani toetavad jõud tuleksid võimule võimalikult paljudes Euroopa Liidu liikmesriikides, sealhulgas Eestis.

________________________________

Postitas: EIP teabetoimkond

1,102 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>