Kriisiriikide võlad tõusevad

Euroala kriisiriikide võlad tõusevad raketina

23.04.2013 10:33

Eurostati värskete andmete järgi tõuseb paljude euroala kriisiriikide võlatase raketina – pretsedenditutele eelarvekärbetele ja maksukergitustele vaatamata.

Neljast mullu ELi abi saanud riigist õnnestus mullu võlataset langetada üksnes Kreekal.

Kreeka riigivõlg langes 170 protsendi juurest (2011. aastal) 157 protsendi peale sisemajanduse kogutoodangust, mis on ikkagi ELi kõrgeim.

Iiri, Hispaania ja Portugali riigivõlad püstitasid läinud aastal värsked euroajastu tippmargid.

Portugal hingab kuklasse Itaaliale ja võib tõusta ELi «võlaedetabelis» teisele kohale: Lissaboni võlg hüppas 108 protsendi pealt 124 protsendi kõrgustesse. Rooma vastavad protsendid on 121 ja 127.

Kokkuvõttes kasvas euroala riigivõlg 2012. aastal 90,6 protsendi peale SKTst, mis on sügavaim võlatase ühisrahabloki ajaloos.

Raportist ilmneb ühtlasi lõhe laienemine perifeeria ja nn tuumiku vahel.

Eriti erinev on Saksamaa rahanduslik seis. Ainsa ELi riigina oli Saksa eelarve 2012. aastal ülejäägis, võlatase jäi juba kolmandat aastat järjest samaks.

Et Saksamaa on end teistest riikidest «lahti rebimas», on ilmne ka maksulaekumiste 3,4-protsendilise kasvu valguses 2013. aasta avakvartalis.

Juba ainuüksi märtsis oli maksulaekumiste kasv aastatagusega kõrvutades 5,7 protsenti, kuigi majandus kasvas vaid 1,5 protsenti.

Kieli instituudi ökonomisti ja riigirahanduseksperdi Jens Boysen-Hogrefe sõnutsi on nimetatud arengu taga langev töötusmäär ja palgatõus.

Copyright The Financial Times Limited 2013

Peter Ehrlich, FT
_____________________
Postitas EIP tebetoimkond

929 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81