Vaid iga kolmas britt pooldab EL liikmelisust

ELi liikmelisust pooldab vaid iga kolmas britt

18.02.2013 09:34

Nagu näitavad värske Financial Times/Harrise küsitluse tulemused, hääletaks vaid iga kolmas Suurbritannia kodanik Euroopa Liidu liikmeks jäämise poolt.

Kuid «sees-väljas» referendum toimuks homme, annaks 50 protsenti vastanutest oma hääle väljaastumise poolt. Liikmeks jäämise poolt hääletaks 33 protsenti, 17 protsenti jätaks hääletamata.

Peaminister David Cameron, kes referendumi-ideele pikka aega vastu seisis, andis jaanuaris siiski survele järele ja lubas korraldada rahvahääletuse aastal 2017, kui tooride valitsus ka siis võimul on.

Enne seda lubas ta otsida võimalusi mitmesuguseid volitusi Brüsselist koju tagasi kaubelda.

Peaminister, kes ise on lubanud propageerida ELi liikmena jätkamist, on öelnud, et tal «ei ole mingeid illusioone eesseisva ülesande suuruse osas».

Referendumi idee on valijate seas väga populaarne, otsuse pooldajaid on 50 protsenti, vastu vaid 21 protsenti.

Tegemist oleks esimese Euroopat puudutava rahvaküsitlusega Britannias alates aastast 1975, mil leiboristist peaminister Harold Wilson asetas rahva ette Euroopa Majandusühenduse liikmelisuse.

Cameroni otsus on ajanud ärevile nii Pariisi, Berliini kui Washingtoni, kus kardetakse, et tooride valitsus võib end niiviisi kogemata kombel ELi ukse tagant avastada.

Peaminister usub, et kui tal õnnestub suhted ELiga ümber kaubelda, suudab ta rahvast veenda liikmestaatuse hüvedes.

Samas muudaks väljaastumise pooldajatest vaid 12 protsenti «kindlasti» meelt, kui ümberkauplemine õnnestuks. 47 protsenti «kaaluksid» seda võimalust, 41 protsenti jääksid aga kaljukindlalt oma senise seisukoha juurde.

Samas ei ole Cameroni edu tingimuste ümberkauplemisel kaugeltki garanteeritud.

Harrise küsitluse valguses usub vaid 31 protsenti, et Briti majandus väljaspool ELi nõrgeneks.

Ühtlasi selgus küsituse käigus, et EL on Briti valijate prioriteetide nimistus alles 14 kohal (15 võimalikust), tähtsaimateks peetakse tervishoidu, haridust ja majanduskasvu.

Harris Interactive küsitles FT tellimusel 2114 täiskasvanut ajavahemikus 29. jaanuarist 6. veebruarini.

Copyright The Financial Times Limited 2013

____________________________________________

Allikas: www.E24.ee

Postitas: EIP teabetoimkond

1,776 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>