Võitlus presidendi otsevalimiste ümber

Demagoogide nimekirja lisatud Jaanus Tamkivi ja Kaia Iva

Keskerakonna fraktsiooni liikmed algatasid eile Riigikogus eelnõu, mis näeb ette ülemineku presidendi otsevalimisele. “Tegelikult on ju sellest räägitud juba kehtiva põhiseaduse koostamisest saadik,” märkis põhiseaduskomisjoni liige Priit Toobal. “Seda on Eestile soovitanud nii president Meri kui ka president Rüütel.”

“Presidendi otsevalimise idee kogus märkimisväärse poolehoiu ka Rahvakogu portaalis, mis näitab, et ühiskond ootab seesugust muudatust,” lisas Toobal.

Teiste parlamendierakondade esindajad jätkasid aga kahjuks sellele oponeerimist valede abil. (Vaata ka: Presidendi otsevalimise vastu võideldakse valedega)

Juba varasemast tuttav überdemagoog Eiki Nestor (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) avaldas Postimehe vahendusel arvamust, et “Keskerakond esitas selle eelnõu seetõttu, et Edgar Savisaar tahab Eesti presidendiks saada ja ta saab aru, et Riigikogus ega valijameeste kogus teda mitte kunagi ei valita. Muud põhjust ma selle eelnõu esitamisel ei näe.”

Selle peale võiks muidugi vastata samas stiilis, et Nestor on presidendi otsevalimise vastu üksnes seetõttu, et ta tahab saada Eesti presidendiks ja saab aru, et rahvas ei valiks teda selleks mitte kunagi. Iga vähegi mõtlemisvõimeline inimene, kellel on säilinud reaalsustaju, saab aga ilmselt aru, et Savisaare võimalused saada presidendiks rahva poolt valituna on väiksemad kui tõenäosus saada sellele ametipostile Riigikogu või valijameeste kogu abil.

Minu meelest algatasid keskerakondlased selle eelnõu mitte sooviga aidata Savisaarel presidendiks saada, vaid täie teadmisega, et see lükatakse teiste parlamendierakondade poolt tagasi. Selle algatamine aitab Keskerakonnal aga tõsta oma reitingut, sest tugev enamus rahvast toetab üleminekut presidendi otsevalimisele.

Ja tõepoolest, sarnaselt überdemagoog Nestorile kuulutasidki juba ka Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi ning Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esinaine Kaia Iva, et on presidendi otsevalimisele ülemineku vastu, väites, et see eeldaks presidendi võimu suurendamist, koguni loobumist parlementaarsest korrast (korrates seega seda demagoogilist vale, millega esinesid paari nädala eest Mart Nutt ja Väino Linde).

Soovitan kõigil, kes pooldavad üleminekut presidendi otsevalimisele, pidada meeles nende nimed, kes on selle vastu, ning neid edaspidi Riigikogu valimistel mitte üksnes mitte toetada, vaid ka agiteerida aktiivselt nende vastu – ühtlasi ka nende erakondade vastu, mis ei toeta üleminekut presidendi otsevalimisele ja õigustavad ennast jultunud valedega.

Kui keegi väidab, et see tuleks kasuks Keskerakonnale, mis toetab ainsana üleminekut presidendi otsevalimisele, siis see on ebatäpne, sest lisaks parlamendierakondadele on olemas ka parlamendivälised erakonnad. Üleminekut presidendi otsevalimisele toetavad juba programmiliselt nii Eesti Iseseisvuspartei kui ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond.

_______________________________________

Allikas: www.infopartisan.blogspot.com

Postitas:  EIP teabetoimkond

1,550 total views, 5 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (Connection timed out) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81