Voogi ja Koogi pseudometoodika

EIP TT edastab, nagu lubatud, Urmet Koogi vastuse meie päringule: “Küsitluses oli siiski rohkem erakondi kui 7. Tõime välja 6 esimest sellepärast, et 6-nda toetus oli 2%. Sealt edasi ülejäänutel kas 0 või 1%. Aga 1% on paraku selline tulemus, mida loetakse statistilise vea sisse kuuluvaks.”

Enne vastuse saabumist vaatlesime 2012. aasta II poolaasta Emori erakondade reitingu-uuringute kajastust ERR-i uudisteportaalis. Nüüd saame seda Koogi vastusega võrrelda.

Juuni uudise autor on Oliver Kahu, juuli oma Laur Viirand: mõlemas uudises tuuakse ära vaid nelja parlamendipartei toetusnumbrid.

Alates augustist kuni käesoleva aasta jaanuarini on kõik reitingu-uudised koostanud Urmet Kook. Märgime ära vastava ajavahemiku toetused riigikoguvälistele erakondadele:

Rohelised: 3-4-4-3-3-5

(Roheliste toetust mainiti kõigis ERR-i selle perioodi reitingu-uudistes. Järgnevate puhul olen mainimise märkinud tärniga*)

EIP: 1-1-1-2-1-1

EKRE: 1*-0-1*-1-1-2*

EKD: 1*-1-2*-(1-2-1)

Sellel ajavahemikul on olnud Roheliste toetus ülejäänutest RK-välistest suurusjärgu kõrgem. Oktoobris tegevuse lõpetanud EKD tulemust ei oleks tohtinud novembrist alates enam mõõta. EIP ja EKRE toetus on mõlemil olnud püsivalt 1%; EIP puhul erandiga novembris, mil toetust oli 2%, nagu EKRE-l jaanuaris ning lisaks veel EKRE-l 0% septembris.

Jättes kõrvale ebaprofessionaalsuse, ning võrdse kohtlemise põhimõtte eiramise avalik-õiguslikus Eesti Rahvusringhäälingus, lähtume puhtalt tervest mõistusest:

olgu, Rohelised on suurima toetusega RK-väline partei, nende toetus kõigub 5% künnise lähedal, on arusaadav, et nende toetusnumbrit on mainitud kõigis Koogi koostatud uudistes (august 2012 – jaanuar 2013).

Aga miks nimetas augustis ja oktoobris Kook ka EKD ja EKRE toetust? Miks ta jättis augustis ning oktoobris nimetamata Iseseisvuspartei? Ja novembris, mil EIP tulemus oli EKRE-st ja juba tegevuse lõpetanud EKD-st parem!

Käibib üks moelause poliitika kohta: “Asi ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima korrektne!” ERR on seni püüdnud järgida selle ütluse teist poolt, kuid nüüd on loobutud sellestki…

Alljärgnevalt näitame ära tsitaadid Koogi uudistest, kus ta nimetab mõnd RK-välist erakonda:

august: “Parlamendivälistest parteidest kogusid Rohelised 3 (juulis 2) ning Konservatiivne Rahvaerakond (endine Rahvaliit) ja Kristlikud Demokraadid võrdselt 1 protsendi toetust.”

september: “Parlamendivälistest erakondadest oli kõrgeim Roheliste toetus, keda toetas 4% vastanutest.”

oktoober: “Parlamendivälistest parteidest oli 4 protsendi suuruse toetusega populaarseim Erakond Eestimaa Rohelised. Pankrotiga maadlevaid Kristlikke Demokraate toetas oktoobris 2 protsenti vastanutest. Rahvaliidu järglast Konservatiivset Rahvaerakonda toetas vaid 1 protsenti vastanutest.”

november: /Roheliste viimase nelja kuu toetus on toodud tabelina/

detsember: “Parlamendivälistest erakondadest kogusid suurima toetuse Rohelised. Detsembrikuine 3% suurune toetus jätaks aga Rohelised endiselt kindlalt alla valimiskünnist (5%).”

jaanuar 2013: “Parlamendivälistest erakondadest tõusid jaanuaris valimiskünnise piiri peale Rohelised 5% toetusega. Rahvaliidu baasilt loodud Konservatiivset Rahvaerakonda toetas 2% vastanutest.”

Niipalju siis Koogist. Voogi tegevust on juba põhjalikult analüüsitud.

analüüsis EIP teabetoimkond

___________________________________________

Teabetoimkond on teinud briljantse analüüsi, ent sellest jääb ikkagi veel väheks tõe väljaselgitamisel. Piisab vaid EMORil näidata – nimelt näidata, sest EMOR riigikoguväliseid erakondi tegelikkuses ei mõõda üldse – EIP toetuseks 0% ja EIP nimi on meediakajastusest täiesti kõrvaldatud. Seepärast EIP keskendub järgnevalt võitlusele EMORiga (mis on soome kapitalil firma), et saavutada vaba võimalus osaleda valimi koostamisel vaatlejana (on erakonna poliitiline õigus) ja samuti kaasas käia küsitlejatega vaatleja staatuse. Vajadusel pöördume kohtusse ja abisaamiseks kuulsa eurosaadiku, Suurbritannia Iseseisvuspartei esimehe Nigel Farage poole. Viimane on aidanud meid varemgi.

Vello Leito

1,736 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>