Tiit Merenäkkk: Eesti ellujäämisfilosoofia teesid MHG õppenõukogule

21.sajandit iseloomustab sotsiaalsete, majanduslike, tehniliste ja ökoloogiliste protsesside seninägematu kiirendus, mille märksõnaks on üleilmastumine. Meie Maa on muutumas maailmakülaks. Kõik see asetab aga väikerahvad eksistentsiaalsete küsimuste ette.

 1. Mis on sotsiaalne ja majanduslik sõltumatus?

 2. Kuidas osaleda teaduslik-tehnilises progressis?

 3. Mismoodi säilitada ökoloogilist tasakaalu?

Poeet-üksiklase Ernst Enno sõnum oleks – “Tuleb peatuda ja aeg maha võtta.”

Vaadeldes Eesti olukorda, on siin ärevuseks põhjust küllaga. Eelkõige seostub see rahvuse püsimajäämisega. Meil on nimelt kaduma läinud olemise mõte – mille nimel me tegutseme, kusagile läheme.

Mida see sisuliselt tähendab?

Me oleme kaotanud aate. “Inimese elu on ka aade,” on öelnud Mats Traat, Eestimaa kaasaegne Tammsaare. Ka rahva elu, tema eksistents põhineb aatel. Selle kandjaks on aga läbi aegade olnud kool, mis peab põlvkond põlvkonna järel varustama oma rahvast haritusega, väärtustega, loovusega.

Mis on see midagi, mis peab ulatuma üle inimese, midagi kindlat, lihtsat ja selget? Kas me usume mingit väärtuste aluspõhja, mille külge kõik kinnituks ja mis teeks selge piiri raha, alatuse ja muu halva ning hea vahel?

Kõigepealt on vaja fikseerida meie olukord ja probleemidering.

Seoses sellega, et ENSV kommunistid ja nendega liitunud uusnomenklatuur on klikina kakskümmend kaks aastat teostanud 1940. aasta “juunipöörajate” unistust oma (segamatult valitsetavast!) riigist, on eesti rahvas asetatud alljärgnevate eksistentsiaalsete küsimuste ette.

Kas nende poolt

 1. organiseeritud täiesti uut tüüpi idaeuroopalik kastiühiskonna mudel on ikka rahvuse säilumise tarvis jätkusuutlik?

 2. marksismi-leninismi asemel pealesurutud uus universaalne valmistõde neoliberalism pole mitte meid viinud arengu ummikteele?

 3. 2006. aastal väljakuulutatud häbematu (kommunistlik) vale – jõuame viieteistkümne aastaga Euroopa viie rikkama riigi hulka – jääbki meie lõpulauseks?

 4. filigraanselt edasiarendatud (kommunistlik) riigivargus ja korruptsioon ei hävita lõplikult meie okupatsiooni ajal niigi allakäinud rahvusliku moraali?

 5. külanõukogude ja rajoonide säilitamine (valdade-maakondade sildi all) ei ole mitte meid viinud katastroofilise kohalike omavalitsuste korruptsiooni ja haldussuutmatuseni?

 6. manipuleeritav (äraostetav) õigus- ning korrakaitsesüsteem pole suunanud meid õigusnihilistlikku riiki?

 7. juhitav ja manipuleeritav massimeedia on kaasa toonud ükskõiksuse (loe: käegalöömise)?

 8. reklaamitud kodanikuühiskond pole siin mitte neokommunistlik bluff?

 9. 2005. aastal avalikkuse lollitamiseks Riigikogus kärarikkalt heakskiidetud riiklik strateegia “Säästev Eesti 21” oma teadmusühiskonna mudeliga peabki jääma unustusehõlma?

 10. soositud uue põlvkonna parimate ajude ja noorte tulevaste emade järjest hoogustuv äravool ongi meie tulevikustrateegia?

 11. riiklikult vaikiva heakskiidu saanud siinne Euroopa peaaegu kõrgeim kriminaalsus, alkoholitarbimus ja suitsidaalsus ei vihja mitte totaalsele võõrandumisele?

 12. kogu taasiseseisvumise jooksul teostatud ultraliberaalne põllumajanduspoliitika ei ähvarda äkki lähitulevikus kodumaise toidu lõpliku kadumisega?

 13. kordasaadetud kuritegu – 2006.a. rahvusvahelise küsitluse põhjal selgus, et oleme kõige vähem õnnelik rahvas Euroopas – kuulubki mahavaikimisele?

Lisaks sellele peame avalikult küsima, kas kommunistide-kagebiitide poolt (käsikäes nõukogude õpetajate ning nõukogude akadeemilise intelligentsiga!) viljeldav hariduspoliitika pole viinud meid koolis

 1. harituse devalveerumiseni?

 2. maailmavaatetu hariduseni?

 3. pluralismi jutlustamiseni?

 4. sünergeetiliste teadmiste, loomingulise mõtlemise ja keskkonnateadlikkuse puudumiseni?

 5. õnnetute õpilasteni (Euroopa peaaegu kõige õnnetumad), kes lõbustavad ennast koolivägivalla (eesti koolitüdrukud kui Euroopa vägivaldsemad!), purjutamise (25%) ja poevargustega?

 6. tõsiseltvõetava, kaasaegse ja eetilise haridusprogrammi puudumiseni?

Ja mis oleks ehk kõige olulisem – õpilastel on jäetud 2×2 kõrvale selgeks õppimata kümme käsku ja seitse surmapattu…

Vahepalaks võiksime lugeda üht lõiku 1996.a. maikuu “Loomingus” avaldatud intervjuust meie lähiajaloo suurima mõttetarga Haljand Udamiga.

H. Udam:”Mõtlemine peab soodustama ellujäämist. Nii võib öelda, et õige on see, mis on eluline.”

A. Must:”Selgelt pragmaatiline seisukoht.”

H. Udam:”Üldse mitte pragmaatiline, vaid eksistentsiaalne. Ärimees ja varas mõtlevad pragmaatiliselt, on kasu peal väljas.”

Igal rahval on oma muster. Soome-ugri mõttesüsteem on üles ehitatud mitte dualistlikule maailmanägemisele, vaid mitmekesisusele. See eeldab avatud seisundit, mis kui tingimatu armastus seostub loomingulisusega:

  1. Kehaline loomingulisus (Selle üheks tähtsamaks indikaatoriks on muide tants!).

  2. Tundelooming.

  3. Vaimne loomingulisus.

Loomingulisuse saamiseks peab olema soov, tahe, millele peab järgnema huvi.

Loomingulisus kui loovus on ka inimese kultuuriliseks põhiomaduseks, eriti rahvuskultuuris. Tasub vaid meenutada loovisikute rolli meie ärkamisaegadel. Ja ei maksa unustada, et rahvuskultuur on keskkondlik (!) eksistentsiaalne ressurss. Selle osakaal muutub sel sajandil meie planeedi tarvis otsustavaks. Looduse sümfoonias on igal rahval oma koht, nagu ka kohustus oma kodukoha ees. Siit ka kodu kui eksistentsiaalne fenomen. Vaid kodujuured annavad inimesele (rahvale) tema mõttejuured oma pere (rahva) minevikust, oma olemise järjepidevuse mõttest. Kõik see kokku annab meile inimväärikuse.

Siit saamegi rahvuse tarvis teha eksistentsiaalse järelduse – üksnes haritus ja kodukeskne säästlikkuse maailmavaade saab olla väärtuspõhiseks väljakutseks 21. sajandi kasuahnele pealiskaudsusele, Euroopa UUELE KESKAJALE. Selle olemuseks on:

 1. Vagabundlus (hulkurlus – seljakotiturism).

 2. Trubaduurid (rändlaulikud – nn. tuurimusa).

 3. Barbarid (migratsiooniprobleemid).

 4. Ristisõjad (NATO sõjaretked, EL laienemine itta).

 5. Kristluse asendumine ateismiga.

 6. Sellest tulenevalt vaimsuse tembeldamine ebateaduseks (nõiduseks).

 7. Alkeemia (uued ained, enneolematud materjalid).

 8. Euro kui keskaegne ühisvaluuta hõbe.

 9. Kõikide võitlus kõikide vastu (Hobbes) e. majandusvõitlus.

 10. ESM-i (Euroopa stabiilsusmehhanismi) rahapõld kui keskaegne ühiskarjamaa.

Ja meie kool peab suunama eestlase hukatuslikust tarbimisrallist loobuvat Eesti riiki ehitama, kus talle on kindlustatud KODU, TOIMETULEK, ELUVÄÄRTUSED, AU ja INIMVÄÄRIKUS. Kuid selleks tuleb taasavastada homo legenslugev inimene, kelle jaoks traditsioon ja innovatsioon peavad olema tasakaalus.

Tarbatus, 31, augustil AD 2012 Tiit Merenäkk

luuletaja ja filosoofiamagister

P.S. Raske on inimest teadmistest terveks ravida. (Arvo Valton “Tee lõpmatuse teise otsa”, lk. 307)

SAATESÕNAD

Kaks kuud tagasi andsin Tartu Miina Härma Gümnaasiumi direktorile üle (tema poolt tellitud) võimaliku filosoofiakursuse teesid, millistele ei ole kahjuks tänaseni tulnud vastust. Tähelepanelik lugeja ehk saab tekstist aru, et ehmunud direktor ja sealne juhtkond seda vastust mulle mitte kunagi ei anna. Loomulikult ei tule kõne allagi minu filosoofia esitamine MHG gümnasistidele. Et siiski see mõttetöö ei läheks kaduma, edastan selle EIP-i kodulehe lugejatele, kuna ka arale ja võimu ees lömitavale EV meediale on nende teeside pakkumine mõttetu…

Tiit Merenäkk

999 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81