Tiit Merenäkk: Üks unustatud Eesti uuema ajaloo lehekülg

Eile, 20 aastat tagasi ilmus trükist Eesti Kongressi Majanduskogu 96-leheküljeline raamatuke EESTI TEE (Majandusreform 1992), milles oli ära toodud Eesti majanduse arengustsenaarium aastaks 2000. Selle programmi valmimise eellugu oleks lühidalt öeldes järgmine.

Eesti Kongressi V istungijärk (25. mail 1991) võttis vastu otsuse omapoolse majanduskava koostamise kohta. Seda selleks, et anda tõuget seiskunud majandusreformidele, kuid ka tõrjumaks kriitikat, et Eesti Kongress ei anna midagi konkreetset. 2. veebruaril 1992. esitas Eesti Komitee poolt moodustatud majandustoimkond oma majanduskava “Eesti majandusreform 1992”. Samas otsustati, et alustatud tööd tuleb jätkata suuremate jõududega, moodustati Eesti Kongressi Majanduskogu.

EESTI TEE oligi Majanduskogu 15-liikmelise Hääleõigusliku Koja (esimees dr. Edvin Nugis) ja 10-liikmelise Ekspertide Koja (aseesimees Vello Leito) ühistöö tulemus. Kuna tollane kommunistlik valitsus keeldus seda finantseerimast, tehti kogu töö ühiskondlikus korras.

Et tähistada seda mahavaikitud programmdokumenti, annaksin kõigile EV kodanikele lugeda Eesti Kongressi Majanduskogu liikme Ants Ermi sõnavõtu teksti taasiseseisvunud EV esimese Riigikogu avaistungil.

See sõnavõtt on omapärane veel selle pärast, et seda ei säilitatud istungi stenogrammis. EESTI TEE jagati ka kõikide Riigikogu liikmete laudadele…

Tiit Merenäkk

Eesti Kongressi Majanduskogu liige

Austatud spiiker ja peaminister! Aulik Riigikogu!

Ma hoian käes tagasihoidlikku raamatut. Eesti Kongressi Majanduskogu on kõigi raskuste kiuste suutnud tähtajaliselt lõpule viia eesmärgi – anda taastatud EV-le, tema seaduslikule Riigikogule ja Valitsusele majanduskriisi ületamiseks programm “Eesti tee”.

Mida see siis tähendab?

Ma ei tahaks siinkohal sisu ümber jutustama. Küll aga kutsuksin kõiki seda lugedes mõtlema end kõrgemaks, vaatama ümberringi avarama pilguga. Proovigem end lahti rebida okupatsioonist, sissekasvanud mõttemadalusest. Kahtlemata tundub nii mõnigi siin trükitud mõte fantaasialennuna, kuid… Eesti Kongressi Majanduskogu tahtis selle tööga tõestada ka seda, et entusiasm ja aatelisus ei ole veel Eestist kadunud. Nimelt pärast seda, kui EV valitsus oli keeldunud meid minimaalseltki toetamast, jätkasime kangekaelselt tööd. Kõik hädavajalikud kulutused said katte tänu meie kodanike annetustele. Siinkohal kasutangi soodsat võimalust ja tänan neid Majanduskogu nimel.

Ja lõpetuseks – Majanduskogu usub, et suudame siin leiduvate ideedega aidata oma rahvast ja riiki.

Daamid ja härrad!

Mul on au üle anda “Eesti tee” sümboolsed esimesed eksemplarid Riigikogu spiikerile härra Nugisele ja vastsele peaministrile härra Laarile.

Tänan tähelepanu eest!

1,116 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>