Vello Leito: Berliin-Moskva telg sai valmis! USA kaputt!

 

Mis on ühist Amsterdami lepingul, Nord Streamil ja kuupäeval 07.05.2012? Kes on tähelepanelikult läbi lugenud minu artikli: „Mis ootab Eestit ees?“, eriti artikli II osa (03.10.2011), see teab, mis neid seob. 1997. aastal sõlmiti Amsterdami liiduleping, millega pandi juriidiline alus kahekiiruselise Euroopa Liidu loomiseks. I kiiruse riikidele annab see liiduleping võimaluse õiguslikult ülimusliku koosluse loomiseks. Samal aastal otsustati rajada kolmeniidiline Nord Stream Saksamaa ja Venemaa vahel, mis kui Berliin-Moskva (B-M) telje füüsiline kehastus ja ühine majandusvundament on. Kirjutasin ka, et B-M telje loomise lõpetamisega – Eurussia impeeriumi faktilise käivitamisega – eriti ei kiirustata ja midagi olulist enne Vladimir Putini uut presidentuuri toime ei panda. Nii läkski.

Aga sündmuste kvalitatiivne kiirareng peale 07.05.2012 – Putini presidendiks vannutamist – üllatas siiski. Tõsi, salaja sisises plahvatus ka enne inaugureerimist, sest juba aprilli lõpus kohtus peaminister Andrus Ansip Nord Streami esindajatega ja andis nõusoleku, et järgmised kaks torujuhet saavad paiknema Eesti territoriaalvetes. Kust ma seda tean? Ei teagi, polegi vaja teada, samas on see ainuvõimalik asjade käik. Ja kui Ansip olekski öelnud „ei“ hankele, siis oleks ta udusireeni kohe sisse lülitanud. Nüüd aga seisab tal ees järjekordne oma sõnade suursööming. Lisaks huvitav paralleel: 14. mail k.a teatas Saksa energiakontsern RWE, et kaalub loobumist (≡ loobub) Nabucco projektis osalemisest, millega kindlustas B-M telje võidukäigu ja sisuliselt uputas Nabucco tarnetoru, sest 30.12.2011 oli peaminister Vladimir Putin juba andnud käsu konkureeriva South Stream gaasitoru ehitamiseks. Perfect!

B-M telje vääramatu teke ja see, et telje šarniiriks saab Eestimaa, oli ammu selge selgetele peadele. Kuid praeguse hävingu ja allakäigu trepil jätkates ei saa eesti rahvast endast mitte millegi keskpunkti, vaid ei midagi enamat kui tilk vere ja higisegust määret šarniiris. Seda juhul kui eesti rahvas keeldub tõde nägemast. Eesti riigi ja rahva saatus sõltub sellest, kas ta ärkab EIP poolt kuulutatud tee äratundmisele või ei.

Möödaminnes olgu lisatud, et võidupositsiooni loodavad, loogiliselt loodavadki, kätte võita hoopis soomlased. See on karm tõsiasi, millest kirjutasin artikli: „Emor – Soome majanduskolonialismi käsilane – lõi kartma“ lõpus moto all: marss tööle, kalevite kange rahvas, kalevapojad on tulnud!

Kiiresti läks tuulelippude ümberorienteerumine poliitikavallas. Vaid nädal peale Putini uut presidentuuri teatas riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson uuest tähtsast algatusest dialoogi käivitamisel Vene ja Eesti parlamentide vahel. Kohene kiirvisiit Moskvasse sai teoks vaid nädal peale „0-päeva“. Seda tegi siis tuntud ja tunnustatud venevaenune Mihkelson.

Poliitilise ümberrivistuse erandliku näite koos “viinamarjade tooreksmuutumise“ verbaalse šouga pakkus aga Tallinna Ülikooli riigiteadlane Matthew Grandall. Kes ta on, mis riigist saabunud teadlane, mis rahvusest, kas eesti keelt ka oskab … , selle kohta Googlist palju teada ei saa, sest Tallinna Ülikooli lingi all õppejõud on küll tema nimi olemas, ent link CV avab üksnes keelumärgi. Aga lugege, mida kirjutas see teadlane Riigiteaduste Euroopa blogis k.a 13. mail. Väljavõtteid:

1. USA taandub Euroopast ja seda ei väära ka võimalik võimuvahetus Valges Majas;

2. Keskne põhjus, miks Euroopa positsioon kõigub, on transatlantilise partnerlussuhte muutumine. USA kaldub rohkem Aasia kui Euroopa poole;

3. Euroopal pole USA-le enam midagi pakkuda;

4. USA jaoks on julgeoleku- ja majandushuvid Aasias;

5. Kuhu Euroopa läheb ilma USA-ta? Esimene variant on lihtsalt keskenduda Euroopale;

6. Teine variant on vaadata ida ja lõuna poole – nende suunas, kellel veel on huvi Euroopa vastu. Türgil ja Venemaal on kindlast huvi arendada suhteid Euroopaga. Need riigid pole nii atraktiivsed kui transatlantiline partnerlus, kuid see võib olla Euroopa jaoks ainus tee.

Hämmastavalt lihtne ja sirgjooneline hinnang ühelt USA eestkõnelejalt, kes vette kukkunud iidoli mainekaotust kiirustab peitma ja pehmendama. Poliitikas on selline lapsemeelsus haruldane.

Niisiis, vaene Euroopa, sa ei paku USA-le enam huvi. Aga kuidas oleksid lood siis, kui Euroopa ja Venemaa oleksid üks, nii nagu nüüd ongi. USA arvestus (tegelikult muidugi teeseldud ärapööramine), et „Euroopa ei paku enam huvi“ muutus kohe kui uues olukorras sai selgeks, et Saksamaa pole mitte lihtsalt Euroopa Liit, vaid kvalitatiivselt hoopis midagi muud.

Berliin-Moskva telg, mis teisiti nimetatuna Eurussia impeeriumi nime peaks kandma ja mille sünnikuupäevaks sai sisuliselt 07.05 2012, ongi see ‘midagi muud’. USA-s vallandas tõelise kohmetuse ja hämmingu fakt, et esimese välisreisina suurriikidesse ei suundu Putin mitte USA-sse, vaid läheb hoopis Saksamaale ja seejärel Hiinasse! USA-s 18.-19. mail toimunud G8 kohtumisest aga Venemaa üldse osa ei võtnudki ja lasi sellel üleplatsi bossina särada hoopiski Saksamaal Merkeli iskus. Kes pani kelle paika? Ülinaiivne oligi USA poolt Putini armastust loota olukorras, kus veel vahetult enne Venemaa parlamendivalimisi eelmisel aastal rahastas USA oranži revolutsiooni katset Venemaal, mida poliitilise retoorikaga kattis riigisekretär Hillary Clinton isiklikult.

Üldistavalt. Milliseks on kujunenud jõudude vahekord? Ühel pool USA oma 313 miljoni elanikuga, „omad“ maavarad teistes riikides laiali, needki vaid verise jõuga kättesaadavad, ilma sõpradete ja nüüd ka ilma liitlasteta. Röövsõdade ahel Põhja-Aafrika rannikul on lõppenud, edenemine Süüriasse kinni pandud Venemaa ja Saksamaa ühisrinde poolt. Teisel pool Eurussia impeerium, kokku oma 645 miljoni elanikuga, maavarasid omast käest küllaga võtta, territooriumi aga üliküllaga. Mis Grandallil muud üle jäigi, kui avastada ootamatult, et viinamarjad on täiesti tooreks küpsenud, mittesöödavateks lausa. USA on kaputt! Berliin-Moskva telg, millele EL II kiiruse geopoliitiline perifeeria vampiirluspõhise vundamendi moodustab, tegi ta kaputt ilma pauguta. Filigraanne nokaut!

Vello Leito

20.05.2012

1,487 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>