Vello Leito: TNS Emor – soome majanduskolonialismi salaprojekt – lõi kartma III

Eesti astus ühe ja „ainuõige“ reitingu-uuringu ajastusse – õdusalt mugav ja ohutu kolonistidele, kellegagi arvestama ei pea, tõde omast taskust võtta.

Kas sellega ongi kõik, rohkem Emorile näpuga näidata ei saagi? Selgud, et ikka saab, sepahaamriga siluda siit-sealt ühte-teist veel annab. Ent kõigepealt üks põhimõtteline tõdemus olgu veelkordselt ära protokollitud: majanduskolonistid lõid kartma ja kõrvaldasid dubleeriva firma T-u AS kui võimaliku ohuallika, äkki see väljub kontrolli alt ja kipub valede vaapa vigastama. Peidetud hirmu paistetusi on lisaks päris mitmeid, mõned neist veidrad, ent huvitavad, mõned annavad lausa aluse kohustuslikuks lektüüriks. Hirmu tuntakse isegi nende parteide ees, mis pole kunagi riigikogus olnud aga on järjekindlalt kandideerinud riigikoguvalimistel: EKD, EIP ja VEE. Jälgi mängu!

Varem avaldas Emor oma uuringutulemused kodulehel sellisel kujul, et kõik uuringu objektid – 10 riigikogu valimistel osalenud parteid – olid toodud graafilisel kujul nähtavusmahus 1 aasta selliselt, et ülevalt alustas REF kui suurima häältesaagiga partei ja pingerea lõpetas halvima tulemuse teinud VEE. Graafikud olid kujundlikud, ei seganud üksteist (nii nagu www.neti.ee saidil), kõikide parteide nimed samuti üheaegselt nähtavad – fabehaft, täitsa kena oli.

Kuid kena pakendi all on sisu mädanema läinud, sest ‘parim enne’ riigikoguväliste parteide reitingute osas oli süstemaatiliselt kaugelt möödas. Nimelt riigikoguväliste parteide numbreid ei avaldatud sugugi vahetult samal ajal kui riigikoguparteide oma, vaid tulemused tulid lehele ühe kuu võrra hiljem. Sellega nad oli sisuliselt pildist pühitud (eetrisse ei jõua riigikoguvälised niikuinii), sest kellele pakub huvi kuu aega vana tulem kui samal hetkel ilmub ka värske reiting, ehkki küll vaid riigikoguparteide osas? Väga vähestele, üksnes mingitele fiilidele-friikidele. See on poliitiline PR kombinaatoorika, hindeks: väga peen.

Veelgi peenemaks läheb. Lööge lahti Emori koduleheküljel link ‘Erakondade reitingud’ ja analüüsigem visuaalset pilti, mis omandas sellise ilme kuskil kuu või kaks tagasi. Riigikoguparteid suurelt oma graafikutega ja all „ei oska öelda“ kõver koos suure sildiga selle kohal „Ei oska öelda“. Esmapilgul ja teiselgi pilgul – riigikoguväliseid erakondi polegi? Noh, on siiski, ainult et kes oskaks arvata, et silt polegi lihtsalt niisama silt, vaid suletud rippmenüü, mille avamise märk nii pisike, et minult jäigi see tähelepanemata, alles teiste märkus päästis olukorra. Rippmenüü avamisel tulevad esile viie ülejäänud erakonna nimed ja alles erakonna nimele klõpsates avaneb vastava erakonna reiting. Ei mingit kõikidest erakondadest üheaegset ülevaatlikku pilti nagu see eelmises lehekülje kujunduses oli.

Mis on sellise hakkimise ja peitmine eesmärk? Ekslik on arvata, et kardetakse riigikoguväliste parteide reitingunumbreid – need lihtviisiliselt kirjutatakse sellised, et need ei hirmuta riigikoguparteisid, vaid alavääristavad riigikoguväliseid. Tegemist on psühhoterroriga, kõikide teiste erakondade tallamisega emotsionaalselt mudaliigasse – kuskil seal allmenüüs olevateks marginaalseteks erakondadeks. Heitke lisaks pilk ka Emori avalehel olevale reitingulingile ja näete, et siingi päevitavad aupaistes vaid riigikoguparteide nimed. Sellise keerulise presentatsioonimaagia eesmärk on lihtne: tunded, tunded, tunded … esiplaanile, mitte numbrid!

Väga raske on määrata reitingu-uuringute täpsust enne kui erakonnad pole ise alustanud omapoolseid mõõtmisi, mingit võrdlusbaasi pole. Kuid ühe võltsingukoha saan siiski veel ära näidata: kolme riigikoguvälist erakonda, mis pole kunagi olnud riigikogus, retsitakse veel täiendava tariifi alusel.

Kui erakondade T-u AS järgse ajastu reitingunumbrid grupeerida nii, et eraldi liita kokku riigikogus olevate ja seal olnud parteide toetusnumbrid ning eraldi riigikogus mitteolnud parteide kolmiku numbrid, siis saame huvitava tabeli 1:

Tabel 1. Süstemaatiline viga

Aprill

2011

Mai Juuni Juuli Aug Sept Okt Nov Dets Jaan

2012

Veebr
Riigikogus olevate ja olnud erakondade summaarsed toetusprotsendid

97

97

96

96

98

99

97

99

99

96

99

EKD toetus

1

1

1

1

0

0

1

1

1

1

1

EIP toetus

1

0

1

1

0

1

1

1

0

1

0

VEE toetus

1

1

0

1

0

0

0

0

0

0

0

Kolme erakonna toetuste summa

3

2

2

3

0

1

2

2

1

2

1

+/- viga

0

-1

-2

-1

-2

0

-1

pluss 1

0

-2

0

 

Kui liita veerus asuvad numbrid, siis igas veerus peame saama tulemuseks täpselt 100. Selgub aga hoopis midagi muud, erinevus on kuni 2 protsendipunkti. Kõikide lahknevuste liitmisel tekib 8 protsendipunktiline summaarne süstemaatiline viga, kolmiku kahjuks, mõistagi.

Arvutades välja EIP osa süstemaatilise vea igakuise määrana saame +0,42%. EIP keskmine toetus 11 kuu lõikes tabeli järgi on 0,64%. Liites süstemaatilise vea, mis kolmiku suhtes on positiivne, saame 11 kuu keskmiseks toetuprotsendiks: EIP 1,06%. Hoopis huvitavam! Isegi siin ei häbenenud majanduskolonialismi müügimehed riigkoguvälistelt säravalt matti võtta. Noh, ja siis, ütlevad nemad, kes kontrollib, vae victis!? Näe, mina kontrollisin ja kandsin ühiskonnale teadmiseks ette.

Riigikoguväliste parteidega on Emoril lihtne toime tulla, tõsist kontrolli ilma erakondade omapoolsete uuringuteta teha ei saa. Praegu näiteks EIP omapoolseid küsitlusi ei tee. Raskem on Emoril toime tulla riigikoguparteidega, nende külge vajaliku toetuse ookus-pookus-pookimisega nii, et võltsingud avalikuks ei tuleks. Päris vasaku käega seda ei saagi teha, tuleb nii välja. Ei saa niisama lihtsalt, et kirjutad taolised numbrid nagu Reformierakond nõuab, selline võltsing tuleks kiiresti välja Emori töötajate siselekke kaudu. Seepärast on erakondade reitingu-uuringute ainuvalitseja väljatöötanud (unikaalse?) kahekäigulise küsitlus“meetodi“…

Järgneb …

Vello Leito

10.04.2012

1,432 total views, 3 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>