Rahvaliit vahetab nime

Rahvaliidu ümbersünd ei saa olema kerge

Põltsamaal toimub täna Eestimaa Rahvaliidu kongress, kus tahetakse kiita heaks uus programm, nimi ja sümboolika, mille tulemusel peaks sündima Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE). Kongressil valitakse ka uus juhatus ja volikogu.

18. veebruaril kiitis oma Tallinnas toimunud üldkoosolekul Rahvaliiduga ühinemise heaks Eesti Rahvuslik Liikumine, kuid EKRE paistab sündivat mitte nende ametlikul ühinemisel, vaid lihtsalt kahe organisatsiooni põhjal, vähemalt jääb selline mulje Rahvaliidu esimehe Margo Miljandi sõnadest.

“Rahvaliidu liikmeskond on automaatselt uue erakonna liikmed. Eesti Rahvuslikku Liikumisse kuulujad kirjutavad avalduse erakonda astumiseks,” rääkis Miljand ajalehele Vooremaa, tunnistades samas, et EKRE liikmeskonna suurust on veel raske prognoosida ja kindlasti leidub ka neid rahvaliitlasi, kellele uuendused ei sobi ja kes seetõttu erakonnast lahkuvad.

Kui palju võib aga olla neid inimesi, kes sinna ERL-ist lähevad?

Rahvuslaste Tallinna Klubi häälekandjast Rahvuslik Teataja võib lugeda, et ERL-i 268-st liikmest osales üldkoosolekul 15. “Ühinemist ja EKRE loomist pooldas 15-st kohalolnud liikmest 13. Vastu oli kaks – Jüri Böhm ja Tõnu Kalvet,” seisab seal. “Vastuolnud märkisid, et ERL kui põhikirja kohaselt parteideülene organisatsioon, s.t. katusorganisatsioon ei saa muutuda üheainsa partei osaks ja oma parteitud või teistes parteides olevad liikmed sundparteistada.”

Eeltoodust nähtub, et ERL peaks jätkama eksisteerimist (vähemalt juriidiliselt) ka pärast EKRE moodustamist (või siis toimub selle samaaegne likvideerimine). Rahvaliit vahetab lihtsalt nime ja sümboolikat, kiidab heaks uue programmi ning selle liikmeks astub vähemalt tosinkond inimest, kes varem erakonda ei kuulunud. Selline väike rebränding.

Et asi on olnud päevakorral juba mõnda aega, siis olen jõudnud seda siin isegi korduvalt kommenteerida ning avaldanud arvamust, et nime muutmine Rahvaliitu ei aitaks, vaid võib hoopis peletada eemale neid valijaid, kes on sellele veel truuks jäänud.

Emori küsitluste kohaselt on Rahvaliidu reiting olnud viimastel aastatel läbivalt umbes 2%. 2009 saadi Euroopa Parlamendi valimisel 2.2% (8860), kohalikel valimistel oma nime all 1.9% (12683) ning 2011 Riigikogu valimisel 2.1% (12184) häältest.

Käesoleval aastal on Rahvaliidu reiting aga küsitluste kohaselt tõusma hakanud – jaanuaris oli see 3%, veebruaris 4%. Millest on see nüüd tingitud? Kas tõesti kuuldustest, et see on ühinemas ERL-iga? Või siis hoopis sellest, et vahepeal teisi erakondasid toetama asunud kunagised Rahvaliidu valijad on hakanud pöörduma tagasi oma varasema eelistuse juurde, sest on nendes teistes pettunud? Kui tegelikkusele on lähemal esimene, siis see rebränding ilmselt juba töötab, aga kui teine variant, siis ei pruugi see erakonnale kasuks tulla.

Aga hääli loetakse valimistel. Milline tulemus 2013 kohalikel valimistel oleks selline, mille peale EKRE võiks kergendatult ohata?

2009 peitus Rahvaliit mitmel poolt valimisliitudesse, selle liikmete häältesaak oli tegelikult suurem kui on toodud ülal, kuid pärast seda on üpris suur osa aktiivsetest liikmetest lahkunud mujale (Riigikogust välja kukkumise järel on liikmete arv langenud veel ligi neljasaja inimese võrra). Osad tuntud aktivistid on tüdinenud ja poliitikale käega löönud, näiteks Monika Kuzmina, mis ei ole viimastel aastatel Rahvaliiduga toimunut meenutades muidugi üldse üllatav.

Kõike seda arvestades oleks EKRE jaoks kõva tulemus, kui see suudaks 2013 vähemalt veidigi ületada Rahvaliidu poolt 2009 saadut, sihiks seega vähemalt 2% ja 13 tuhat häält. Kerge see kindlasti olema ei saa. Ja kui arvestada, et paljuski samasse nišši üritab trügida ka Vaba Isamaaline Kodanik, millel on taga ilmselt tugevam rahastamine ja meediatugi, siis seda enam.

Allikas: www.infopartisan.blogspot.com, 24.03.2012
Postitas: EIP teabetoimkond

1,269 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>