Ungaris “pandi käeraudadesse” rahavampiirluse absoluutne suverään

Üheks Euroopa traditsiooniliseks väärtuseks on avameelne fašism. Loomulikult, tänases liberaalses euroliidus selliseid vaateid ametlikult ei ergutata, kuid elukest ka ei peata! Kriisi arenedes ning elanikkonna elatustaseme langedes tõenäosus taoliste ideede taastekkeks üha suureneb. Näib et esimeseks pääsukeseks on Ungari.

 

Ungari sel aastal kehtima hakanud põhiseaduses ignoreeritakse üsna karmilt paljusid liberaalseid põhimõtteid, mis on EL-i aluseks. Eriti süüdistab lääne press maa juhtkonda selliste “demokraatia põhimõtete”, nagu abordikeeld, sallivus seksuaalvähemuste suhtes, rikkumises; ja Ungari püüdluses seista rahvuslike huvide eest.

 

Ungari peaminister Viktor Orban keeldus 2010. aasta suvel täitmast IMF-i nõudeid vähendada eelarvekulusid, see tähendab, teha oma maa elanikkonna enamus vaesemaks, ja viis sisse, vastupidiselt fondi nõuannetele, lisamaksu pangandussektorile, püüdes tugevdada majandust nende arvelt, kes saavad praeguses mudelis suurimaid võimalikke sissetulekuid. Tollal elas EL-i juhtkond selle üle, paraku rahvuslane ning äärmine konservatiiv Orban jätkas oma tegevust.

 

Võeti vastu seadus Ungari keskpangast, millega see läks faktiliselt valitsuse juhtimise alla. Juba see oli otsasõit tänapäeva finantsmajandusliku mudeli alusprintsiipidele, mis kategooriliselt nõuavad pangandussüsteemi vastutamatust ühiskonna ees, olgu või formaalsetki. Peamine on siin siiski see, et ühiskond ei sekkuks pankurite jaoks põhimõttelistesse küsimustesse: näiteks emissioon finantssektori kasuks. Uus ungari seadus vähendab tugevalt selliste ettevõtmiste tõenäosust. Ungari iseenesest, olla võib, kedagi ei huvitaks, kui poleks üht peensust - ei saa luua pretsedente, eriti hetkeolukorras, mil näiteks Ron Paul USA-s nõuab üldse Föderaalreservi sulgemist. Praegused finantseliidid sellist segadust mitte kuidagi ei lubada saa.

 

Siinkohal tekib “Lääne” globaalprojekti juhtidel üks tõsine probleem: projekt on juba üpris palju jõudu panustanud liitmaks fašism ning kommunism (keelamaks selle varjus tõelised vasakpoolsed ühiskondlikud liikumised). Paraku jälitab Orban innukalt kommuniste ning ise on avalikult rahvuslane-šovinist, vedades Suur-Ungari projekti. Tänasel päeval tekib kokkupõrge: kui EL ei hakka Ungarit kritiseerima,tekib probleem alusväärtustega, kuid kritiseerides ilmneb kohe vastuolu tõsiasjaga, et Ungari juhtkond jälitab kommuniste…

 

Seni piirdub surve puhtalt majanduslike hoobadega. See aga vaid parandab ekspordivõimalusi ja ideoloogiliselt toetab neid poliitilisi jõude, kes on EL-i vastu – nii rahvuslikus kui kommunistlikus suundumuses.

 

Sealjuures üldine suundumus nii selle kui tolle ideoloogia tugevnemisele elatustaseme langemise tingimustes mitte lihtsalt säilib, vaid märgatavalt tugevneb. Teades EL-i juhtkonna liberaalide spetsiifikat, võib öelda, et nad hakkavad meeleheitlikult võitlema just kommunistliku ideega, see aga tähendab, varem või hiljem asuvad toetama fašistlikke ideid. Selles mõttes ähvardused ajada Ungari välja euroliidust vaid ähvardusteks jäävadki. Teine asi kui seejuures hakatakse tegema mitmesuguseid reveransse selles suunas, et see on “ajutine” liit; kuid ei tekita kahtlusi, et vasakideede, mida “Lääne” globaalprojekt paaniliselt kardab, hävitamise nimel lepib ta äärmusparempoolsete ideedega.

 

Esialgu võib see kõik siiski jääda sügavale euroliidu perifeeriasse. Meenutame, et möödunud sajandi 30. aastate kriisi oludes, mis olid märgatavalt nõrgemad sellest, mis meie ees seisavad, tekkisid fašistlikud režiimid Saksamaal ja Itaalias, Ungaris ja Rumeenias, Baltikumis ja Poolas, Bulgaarias ja Hispaanias… ning pole mingit alust arvata, et olukord selle ajaga võrreldes põhimõtteliselt muutunud on.

 

Ungari probleem pole Ungaris endas, ta on väike ja üldjoontes, iseenesest, mitte kellelegi huvipakkuv, kuid probleem on selles, et esmakordselt üle aastakümnete on Euroopa Liidus – “Lääne” projekti tsitadellis asetatud kahtluse alla selle projekti alusväärtused. Nende kahtluste laienedes “Lääne” globaalprojekt variseb iseenesest, sisemiste jõudude survel, mis loomulikult selle eliidile üldse ei meeldi. Paraku pole neil eriti selge, mida teha. Nüüd, Ungari tõttu peavad nad välja töötama teatava kontseptsiooni vastuseks – meie vaatame huviga, mis nad välja mõtlevad.

 

Allikas: Worldcrisis

Postitas: EIP teabetoimkond

1,333 total views, 4 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (Connection timed out) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81