Justiitsministeerium toetab poliitilise diskrimineerimise jätkumist

Lugupeetud justiitsministeerium!

Oma vastuses ettepanekule muuta erakondade riigieelarvest rahastamise korda selliselt, et valijate poolt antud hääled omandaksid erakondade riigieelarvest rahastamisel võrdse kaalu, toote te välja, et “juba kehtiv erakonnaseadus sätestab, et eraldise suurus on proportsionaalne Riigikogu valimistel saadud kohtade arvuga,” kuid jätate tähelepanuta tõsiasja, et erakondade riigieelarvest rahastamine ei puuduta praegu kehtiva korra kohaselt ainult neid erakondasid, mis pääsesid parlamenti. Samuti olete te jätnud tähelepanuta tõsiasja, et Riigikogu poolt vastuvõetud Riigikogu valimise seadusega on kaldutud kohtade jaotamisel kõrvale põhiseaduses sätestatud proportsionaalsuse põhimõttest.

Te väidate, et ei saa jõuda järeldusele, et erakondade riigieelarvest rahastamisel toimuks poliitiline diskrimineerimine. Kuid sellisele järeldusele on võimalik jõuda väga lihtsalt, näiteks: Eesti Reformierakond sai viimastel Riigikogu valimistel 28.6% häältest, kuid sellele erakonnale läheb 32.6% riigieelarvelistest eraldistest; erakond Eestimaa Rohelised sai valimistel 3.8% häältest, kuid sellele erakonnale läheb vaid 0.35% riigieelarvelistest eraldistest; erakond Eesti Kristlikud Demokraadid sai 0.5% häältest, kuid sellele erakonnale ei eraldata riigieelarvest sentigi. Praeguse korra puhul on roheliste ning EKD valijad sunnitud doteerima riigieelarve kaudu teiste inimeste poolt eelistatud erakondasid, mis saaksid suuremat toetust ka raha proportsionaalse jaotamise korral. See kujutab endast nende poliitilist diskrimineerimist.

Te toote välja, et esitatud ettepanekule tuginedes oleks toetuste kogusumma suurem 2011 ja 2012 aasta riigieelarves esitatud summast. “Seega tuleks Teie ettepaneku puhul kohustuslikus korras suunata rohkem vahendeid erakondadele, kui Riigikogu liikmed ise ette näeksid,” väidate te.

Juhin teie tähelepanu tõsiasjale, et kõnealust muudatust ei oleks võimalik kohaldada tagasiulatuvalt. Kui suuri toetusi Riigikogu liikmed oma erakondadele aga tulevikus ette näevad, selle määramiseks puuduvad teil ilmselt nii võimed kui ka volitused. Tehtud ettepanek seevastu võimaldaks vastavaid kulutusi paremini prognoosida.

“Samuti ei saa me toetada erakonnapõhise tegevuse motiveerimist, mis baseeruks rahalistele hüvedele,” ütlete te oma vastuses. “Valimisaktiivsuse tõstmine puhtalt rahaliste hüvede põhjal ei ole demokraatlikus riigis mõeldav.”

Juhin teie tähelepanu tõsiasjale, et erakondade riigieelarvest rahastamine on seotud valimistel saadud häältega mitmetes riikides, mida peetakse üldlevinud arusaamade kohaselt demokraatlikeks, näiteks Saksamaal. Kas teie vastust tuleb mõista nii, et Eesti justiitsministeeriumi hinnangul ei ole Saksamaa demokraatlik riik

11.01.2012

————————————-

Allikas: Infopartisan

Postitas: EIP teabetoimkond

1,295 total views, 5 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (Connection timed out) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81