Vello Leito: Mis ootab Eestit ees? VIII – “Liitlasväed” kohtuvad mitte Elbe jõel, vaid Eestimaa pinnal

Saksa-Vene diil on olemas, kuid milline, täpselt? Lääs, loomaks vastumängu Hiinale, peab Hiinat hästi tundma. Sama olukord meie jaoks: prognoosimaks Eurussia käitumist, peame samuti põhijoontes tundma Hiinat, et selle tundmise toel prognoosida Eurussia oletatavaid käike ja sedakaudu meie tulevikku. Siit moraal: väike ekskurss Hiina temaatikasse on vajalik. Vajalik on ka üle korrata, et Euroopa hüpertransformatsioon peab toimuma mitte lihtsalt niisama, kuidas juhtub, või kuidas välja tuleb, vaid sõmumi ‘ise tahtsite – kõiges olete ise süüdi’ vaidlustamatu diktatuuri all.

Vahelduse mõttes tutvuge mismoodi juhtmotiivi mängib maha geokoodide dj Mart Helme. Väljavõtteid tema 08.11.2011 Delfi artiklist: “Mart Helme: Europa ist kaput” …

“Euroopa on istunud USA vihmavarju all. Ning ehitanud armeede asemel üle jõu käivat heaolu. Praeguseks on Euroopa selle tulemusena sisuliselt kaitsevõimetu. Ent mis veel hullem: 30-40 aastastest lastest ja nende ühelt puhkusereisilt teisele tormavatest vanematest on saanud patsifistlik lambakari, kes pole ka mentaalselt valmis enda eest seisma. Kõige kahetsusväärsemal kombel oli selle veenvaks tunnistuseks Norras üheainsa mehe poolt korraldatud veresaun.

/… / Pikk rahuaeg ja laenurahal õilmitsenud heaoluühiskond on kogu Euroopa poliitilise eliidi kujundanud negatiivse selektsiooni põhimõttel. Ehk siis, edutatud pole mitte võimekaid isemõtlejaid ja teokaid visionääre vaid pugejaid, intrigaane ja reetureid. /…/ Mida pidanuks Euroopa juhid siis kummi lõputu venitamise asemel tegema? Kõigepealt tulnuks euro juba 2010. aastal majanduse tugevdamiseks ja Euroopa konkurentsivõime tõstmiseks kolmandiku võrra devalveerida. /…/ Ent loomulikult ei suuda karjeristidest olupoliitikud radikaalseid samme astuda. Ning seepärast ootabki Euroopat ees alanduste ja allakäigu ajajärk. Nagu sada aastat tagasi Hiinat.”

Ei mingit sisuerinevust Andres Arrakuga. Ühiseks nimetajaks on: logelete, naudite head elu laenurahdel, ei devalveeri, ise olete süüdi, et ei suuda sundida oma karjeristidest olupoliitikud radikaalseid samme astuma … , ning seepärast ootabki Euroopat ees alanduste ja allakäigu ajajärk. Ei sõnagi sellest, kuidas breiviklikke “näitemänge” valitsuste tasandil instseneeritakse, riike ja eraisikuid laenurahdega priiskamisele sunnitakse/meelitatakse/petetakse/võlalõksu aetakse. Andekatele aga liiv laagritesse.

Niisiis Hiina: mil moel see mammutist globaalkonkurent nii kergejalgselt kõnnib? Selgub, et Hiina on loonud selleks vägagi selged ja tugevad eldused:

  1. Odavat tööjõudu on külluses ja see tagab eksporttoodangu kõrge konkurentsivõime. Allahinnatud rahvusvaluuta tõttu pole aga sugugi nii, nagu oleksid inimesed näljapajukil – raha kõrge ostujõud siseturul annab vastuvõetava toimetuleku.

  2. Võimsa välisvaluuta sissevoolu loob tark välisinvesteeringute poliitika, milles rahvuslik protektsionism on seotud välisinvestoritele (unelm)soodsate tegutsemistingimustega.

  3. Valitseb rikkalik oskusteabe sissevool. Selle tagab kaval välisinvesteeringute poliitika kohaliku ettevõtluse kohustusliku kaasamise nõude abil välisettevõtete töösse; eelkõige allhangete näol.

  4. Infrastruktuur on riigis korralikult välja ehitatud.

Põhiliselt need ülesloetletud arengueelised ongi taganud üldtuntud ilmaime sündimise: Hiina sisemajanduse koguprodukt SKP kasvas alates 1978. aastast (kui mindi üle turumajandusele) 32 aasta jooksul aritmeetilise keskmisena 9,7% aastas. Kas globaalkonkurentsis järeletegijaid on? Ei ole, ka Indiast pole asja, ka Euroopa on praegu hiirvaikne – valmistub vist “tiigrihüppeks”.

Aga kas Hiinal nõrkusi polegi, või? Midagi muidugi on. Siinkohal analüütikud tavaliselt märgivad kohe ära riigi suure sõltuvuse välisnaftast. Hiina naftatarbimine ongi väga suur – 0,34 miljardit barrelit aastas. Ent seegi kitsaskoht on laienemas, sest kaasaegsed autod on ökonoomsemad ja Lõuna-Hiina meres asuvad tohutud naftavarud – 213 miljardit barrelit (seega mahult umbes 80% Saudi-Araabia varudest) – lähevad peagi käiku. Ehkki neid varusid tuleb jagada viie pisiriigiga (Hiinaga võrreldes, muidugi) – Filipiinid, Taiwan, Vietnam, Malaisia, Brunei – on selge, et Hiina võtab, mida vajalikuks peab.

Kõikidele Hiina trumpkaartidele peab edu-unistusega globaalkonkurent leidma vastukäigu, selline on imperatiiv. Selgub vägagi ootuspäraselt, et Eurussia on vähemalt teoreetiliselt tugev vastukäik Hiinale – maksimum, mida Lääs suudaks praegu välja pigistada. USA olen siinkohal mängust välja jätnud, sest tegu pole globaalkonkurendiga, vaid lihtsalt toore jõuga. Hiina trumpide loetelu igale punktile on kahekiiruselisel ELiidul (loe: Eurussia impeeriumil) oma vastukäik olemas:

  1. Doonorriikde tootmise uusorjanduslik kord tagab piisavas mahus sobiva odavusklassiga tööjõudu, täpselt nii, nagu seda vajalikuks peetakse – see protsess on kontrollitav-juhitav.

  2. Valuutakursid on muudetavad, kooskõlastada on vaja vaid tuumikriikidel omavahel. Hinda oma siseriiklikku valuutat nii palju alla kui tahad. II kiiruse riigid sõidavad niikuinii oma hinnaklassi platskaarditega.

  3. Välisvaluuta sissevool on saavutatav siingi odava tööjõu olemasolu läbi. Välisinvesteeringute poliitika on aga juba tehniline üksikasi, mis Eurussia unitaarsuse läbi joonelt tagatav – kui tahet jätkub. Siin põhimõttelist eelist Hiinal pole.

  4. Euroopas oskusteavet on ja kui vaja, siis välisinvesteeringute poliitikaga annab juurde pumbata. Ka selles osas Hiinal mingeid potentsiaalseid eeliseid pole.

  5. Lääne-Euroopa infrastruktuur on kiiresti lõpuni lihvitav. Venemaaga läheb rohkem aega, aga asja saab, kui tahetakse. Tsaariajal ehitati raudteevõrgustik fenomenaalse kiirusega valmis üksnes inimene-labidas-hobune kolmainsuse abil. Venemaa on imelik, imedeks võimeline, nii nagu see kõikidele ka teada on.

Puudused? Neid nagu eriti polegi, kui targalt tegutseda: piisavalt unitaarne, piisavalt vampiirlik inimressursi suhtes, materiaalsete ressurside poolest on aga loodaval kooslusel Hiina ees oluline eelis: Venemaa kui maailma rikkaim ressursiriik on selle eelise kindel garant.

No, kuidas on, kas Eurussia pole siis silmapaistvalt hästi maksimeeritud-optimeeritud lahend globaal-hegemooniaalses võitluses? On küll, kindel see. Ent Euraasia Liit, mida see siin veel toimetab? Ei midagi uut, ega huvitavat, see on Venemaa kui geopolitiilise ruumi perifeeria vaid, mille kohta kehtib lihtne reegel – midas suurem, seda uhkem. Nii peabki olema, sest vaadake, kui suur perifeeria saab olema Saksamaal. Mõnel võib tekkida alaväärsuskompleks, teisel aga ülimuskompleks, kuid niimoodi ju kaks kanget koos. Sealjuures mõlemad kristlike juurtega, ikkagi. Samas pole selle Euraasia Liidu puhul veel sugugi kindel, et tegemist pole vaid sisutühja võltsteatega, et juhtida tähelepanu kõrvale Vene ja Saksa liitumisest.

Kokkuvõtteks: kõik see on siiski teoreetiliselt hästi läbi mõeldud ja kaval. Paneb siiralt imestama, sest kõik see kavandati juba 1987. aastal (vt artikli II osa).

Elevante pildil näha oli lihtne, aga kas on pildil nähtav ka Eestimaa? Panite tähele, et kirjutasin Eestimaa, mitte Eesti – neid kahte asja tuleb vaadelda ka teineteisest täiesti eraldi. Kui Eestimaad silmas pidada, siis see on pildil selgelt nähtav, see on see “Elbe jõgi”, kus võidukad “liitlasväed” ühinevad ja sünergia loovad. Eesti aga, … noh, see on see murukamar, mille peal võiduväed tallavad, ja ära tallavad …

Järgneb …

Vello Leito

23.11.2011

1,428 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81