Kivisildnik: Eestlased olgu tülikad realistid

Me kuuleme iga päev kümme korda lihtsat, nagu lapsele mõeldud juttu sellest, kuidas euroraha tuleb hoida nagu sitta pilpa peal, sest muidu on veel halvem. Mul tekib küsimus: mis on halb?

Kas üheksaeurone lastetoetus, sajaeurone töötuabiraha ja viiesajaeurone õpetajapalk on head? Või koguni väga head? Kas see peost suhu virelemine, milles suur osa Eesti inimesi elab, on õnne tipp, millest kümne küünega kinni hoida?

Teine jutt, millega õigustatakse endast rikkamate abistamist, on argument meie kõigi ühistest huvidest. Eurostabiilsus on meie kõigi huvides. Jääb mulje, nagu oleks see euro mingi eriti hoogne laulupidu või õllesummer.

Kuidas saab meie kõigi huvides olla see, kui meie kärbime, koonerdame ja paastume, aga teised, eriti need lõunapoolsed, elavad inimese moodi? Ühtede huvides on elada mõnusalt ja priiskavalt, aga eestlaste huvides on närida muru. Isiklikult minu huvides ei ole elada vaeselt, haigelt ja ebakultuurselt.

Kaotada pole midagi peale ahelate

Tüüpiline Eesti poliitparasiit ja põhiseaduse vaimust vaene parteitöötaja võib mõnikord minna konkreetseks ning lisaks üldisele hüvele ja abstraktse halvale nimetada ka Euroopa riikide võlakirju meie pensionifondides ja riigireservis.

Mul tekib alati küsimus, kes oli see idioot, kes ostis fondi ja reservi väärtusetuid paberilipakaid? Mis tal viga on? Ometi loen ma lehest, et aasta alguses ostis Eesti Pank reservidesse 600 kilo kulda ja 192 miljoni euro eest Kreeka võlakirju.

Ma ei tea, mis hinnaga osteti kuld, aga Kreeka võlakirjad osteti turuhinnast oluliselt kallimalt. Turufundamentalistidele peaks turuhind püha olema, aga nagu näeme, meie kõigi ühised huvid on neile seapeetidele veel pühamad. Kui selline ühiskassa pidamine on Eesti rahva ja riigi huvides, siis tuleb Eesti rahvas ja riik in corpore Seevaldisse saata.

Kes käitub rumalalt, räägib rumalat juttu või usub ilmselgeid ogarusi, ei ole ülemäära nutikas. Totruse traditsioon on sama pikk kui Eesti riigi ajalugu ja arulageda majandamise tulemus on käes. Lastetoetus, töötu abiraha, õpetajapalk ja muud mõnud.

Ma tean, et meil pole võimu lähedal ühtki munadega poliitikut, aga ikkagi on tore ette kujutada, kuidas Eesti president või peaminister, kui ta parajasti Ameerika juudiorganisatsioonidega ei kohtu, teatab Euroopa abipaketi arupidamisel, et meil pole midagi kaotada peale ahelate ja teie euro ja liit võivad meie poolest uppuda, laguneda või mädaneda, meil savi, meie ei maksa teile sentigi. Kõngege, saame ka kuueeurose lastetoetusega väga hästi hakkama.

On selge, et Eesti ametnikud, poliitikud ega pendlimehed ei suuda Euroopa poliitikas kaasa rääkida, seda kuidagi mõjutada ega Eesti huve esindada. Kui suudaks, siis ostaksime me endale kulda ja teistele põhku, või vähemalt pool kulda omale, pool põhku teistele ja lastetoetus oleks meil üheksateist eurot, kui mitte üheksateist ja pool.

Kui Euroopa isandad ja pangad, keda nad esindavad, saavad meilt niikuinii kõik, mida nad tahavad, kas siis poleks mõistlikum asendada kulukas euroaparaat tühjade paberilehtede pakiga, mille alumises ääres on Konstantin Pätsi käega kirjutatud lause: “Kõigega nõus.” ja Eestit esindava isiku allkiri.

Kui me oleme liiga väikesed ja juhmid, et ennast maksma panna ja nii teoreetiliselt kui ka praktiliselt pole meil võimet ega tahet oma riiki ja rahvast esindada, siis tuleb ka sellest olukorrast võtta, mis võtta annab.

Kui sul pole oma seisukohta, aga on hääl, siis müü see hääl maha. Ikka on keegi, kes peavooluga kaasa ujuda ei taha ja vajab liitlasi. Britid on rahulolematud ja mässumeelsed, ehk maksavad, kui neid toetad. Ja kui britid ei maksa, tuleb ikka toetada britte, sest kui näitad, et võid olla tülikas ja kahjulik, siis ehk isandad arvestavad sinuga.

Kui ei arvesta, ka sellest pole midagi, keerame juba põhimõtte ja meeleolu tõstmise pärast sitta. Niikuinii tuleb obrokit maksta, miks siis mitte möllata, kibedat tõtt ja sappi pritsida ja tunda ennast inimesena. Väärikus on kindel valuuta, see pole mingi õõnsalt kõlav eurosent

Väärikus eelkõige, Veerpalu presidendiks

Meie poliitilisest retoorikast peavad kaduma tähenduseta mõisted nagu parem, halvem, kasu ja ühine huvi. Niikuinii on halb, niikuinii on kahjulik ja mingit mõistlikku huvi ei ole ega tule. Rääkida asjadest, mida ei ole, on piinlik, ja seda kuulata on veel piinlikum. Poliitikast peavad kaduma ka tähenduseta isikud.

Kui me ei suuda jääda inimesteks majanduslikus ja poliitilises mõttes, siis tuleb leida mingi muu lahendus. Ma ei räägi väärtuspõhisest poliitikast, vaid emotsionaalsest poliitikast. Väärtusi ei õnnestu meil luua, kaitsta ega isegi mitte mõista, selleks oleks vaja arenenud mõtlemisvõimet või kultuuritraditsioone. Emotsioonid on aga ka loomastunud pööblil olemas, emotsionaalsele pinnale saab ehitada mõndagi.

Kui me armastame Veerpalu, kui me usume Veerpalu ja kui me loodame Veerpalu peale, siis valime ta ka presidendiks. Suusatajakarjäär peab niikuinii kunagi lõppema. Veerpalu presidendina oleks meie rahva võit võõra ja kurja spordimasinavärgi üle, mis kehastab ülekohut, mille all me kõik kannatame.

Veerpalu presidendiks ülendades saame endale tõestada, et meie tahe on kõikvõimas, et me saame muuta tegelikkust ja murda kurjusetelje pooleks. Me saame jälle Veerpalule lennujaama vastu minna ja hõisata, matta rahvuskangelase lillede, suudluste ja aluspesu kuhilate alla.

Kusjuures Veerpalu, juhul muidugi, kui tal on süda rinnus, on oma rahvale tänulik mõistmise eest, tänulik armastuse ja uue võimaluse eest. Veerpalu võib isegi midagi meie heaks teha, kui meie teeme midagi tema heaks. Ta on ju inimene, paar inimest veel kontorisse kõnesid kirjutama ja meie teeme ühe kõrgendatud meeleolu ja moraalse üleoleku rekordi teise järel.

Sven Sildnik

Esmaavaldatud 23.07. 2011  Õhtuleht Online’s

900 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81