Vello Leito: Töötuse tegelikust määrast Eestis

13. mail tegi Statistikaamet (ESA) oma korrakohase pressiavalduse (vt www.esa.ee) möödunud kvartali tööpuudusest ja tööhõivest. Eestis hinnatakse/mõõdetakse tööpuudust lausa kokku kolmel meetodil: eelkõige registreeritud töötus, edasi ESA poolt tööjõu-uuringute alusel tehtud tõekuulutused ja lõpuks Maksu- ja Tolliameti (EMTA) kaudu tööandjate poolt deklareeritud (tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonis lisas 1 koodi 01 all) faktipõhine teave tööhõive, tööpuuduse ja keskmise palga kohta, mis pressiavalduste kujul samuti regulaarselt avaldatakse (vt www.emta.ee).

Need pressiavaldused toovad igakvartaalselt suurt elevust majanduspublitsistikasse ja muudavad tõsise teabe meelelahutuslikuks münhausenlikult väärikaks tõeväänamiseks, sest mitte miski ei taha omavahel klappida. Registreeritud töötusest pole sealjuures isegi mõtet rääkida juhul kui eesmärgiks on seatud tegeliku olukorra väljaselgitamine, sest registreeritavaid saab mõjutada nii ja naa, kriteeriume venitada üht- ja teistpidi ning lõpuks saab kõik ju veel lihtviisiliselt läbi lasta „tõeväänamisfiltrist“, mille üks irvhambast kommentaariumianonüüm viisakalt ka lillefiltriks nimetanud on.

Palju peenem suli on Statistikaamet, millest olen kirjutanud 48 050 tähemärgilise kuueosalise draakonartikli: „Statistikaamet – manipuleerija või rafineeritud kurjategija?“ (vt kodulehe päise Fundamentaaliat). Selles olen ka ära märkinud, miks statistikas dubleeritakse faktilisel põhjal juba olemasolevat teavet küsitlusvormis uuringutega. Eks siis ikka selleks, et vajadusel saaks teabe läbi selle lillefiltri lasta, mis kindlalt nende töövarustusse kuulub. Ainult Maksu- ja Tolliamet on paha-paha ja paiskab välja salongikõlbmatut teavet.

Võtkem nüüd ette paar huvitavat võrdlust kirjeldatud kandi pealt.

ESA väidab (vt ka 13.05.2011 Delfit: „Töötus tõusis esimeses kvartalis 14,4 protsendini“), et tööjõu-uuringute andmetel põhinev töötusmäär, mis 2010 a. alguses 19,8 protsendini oli tõusnud ja aasta lõpuks 13,6 protsendini langes, tõusis tänavu aasta alguses 14,4 protsendini! Kuid nüüd siia kõrvale võrdluseks EMTA pressiavaldustel põhinev teave. Nendest selgub faktilisel põhjal ilma igasuguste vaatluste ja uuringuteta, et tööhõive 2010 aasta alguses oli 584 542 hõivatut, IV kvartaliks aga oli hõive langenud 524 134 inimeseni. Kuidas sai ESA uuringutes tööpuudus langeda, kui faktiline tööhõive langes. Nii, et kuidas selline asi on võimalik? Eks lillefilter aitas.

ESA pressiavaldusest veel: „Tööga hõivatuid oli k.a I kvartalis 591 000, mis on 2000 ehk 0,3 protsenti vähem kui eelmises kvartalis,“ seega siis 2010 aasta IV kvartalis. EMTA pressiavaldusest aga loeme, et faktiline hõive oli 2010. a. IV kvartalis vaid 524 123 inimest. Jne. Kel huumorimeel omast käest võtta, see võib mõlema suurtegija pressiavalduste võrdlemisest endale palju naudingut leida.

Mõistagi on lugejate hulgas ka neid, kes soovivad tõde teada saada, et kui suur siis töötus ikkagi tegelikult on. See on peaaegu et isegi võimalik:

  • ESA poolt määritletud inimeste arv vanusevahemikus 15-74 oli 2010. aastal 1 034 800, nendest 687 000 olid majanduslikult aktiivsed, seega teoreetiline maksimumhõivatus 66,4%. Igati loogiline number.

  • EMTA järgi oli möödunud aastal kvartalite lõikes keskmine tööhõive (=palka saanute arv) 530 451 inimest. Seega ilma tööta oli kvartalis keskmiselt 156 500 inimest, mis teeb tööpuuduseks 22,8 protsenti kui võtta aluseks, et kõik palgasaajad olid täiskohaga tööl.

  • Aga ei olnud. Et EMTA loeb täiskohaga töötanuks kõik need, kes töötasid aastas vähemalt ühe kuu jooksul, siis tuleb osaajalised töösuhted taandada täistööajalisteks. Aluse selleks annab ESA elanikkonna kaardistus hõiveseisundi järgi ja sealt leiame, et kõikidest töösuhetest olid 89 protsenti täistööajalised. Parema puudumisel võtkem aluseks, et osaajalised töösuhted olid kestuselt keskmiselt 50%, siis korrektiivi sisse viies saame, et tegelik tööpuudus 2010 aasta jooksul oli keskmiselt 24,9%.

Avalikule teabele toetudes palju täpsema tulemuse saavutamine ei pruugi olla isegi võimalik. Nii väidan ja arvan mina aga loe ka mida rahvas arvab (elik anonüüm Delfis):

Raffas, 12.05.2011 10:29

Tehke parem ilus MAXUMAXJATE AUS tabel/graafik aastateast 1985 – 2011. Kõik muu on soolapuhumine ja gEMORi juudised…… „

Vello Leito

14.05.2011

844 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81