Šveitsi rahvuslased taotlevad „väljasaatmisreferendumit“

Šveitsi rahvuslaste mõjukaim poliitjõud, Šveitsi Rahvapartei (saksa k. die Schweizerische Volkspartei, eesti k. lüh. ŠRP) tahab seadustada muulaskurjategijate väljasaatmise. Selleks korraldatakse 28. novembril 2010 Šveitsis rahvahääletus.

ŠRP seaduseelnõu kohaselt kuuluks riigist väljasaatmisele kõik kuriteo toime pannud välismaalased (ka Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud). Väljasaatmine toimuks kohe pärast seda, kui nad on oma karistuse ära kandnud.

„See käiks mitte üksnes raske kuriteo (näit. mõrv, vägistamine, inimkaubandus) sooritanute, vaid ka röövlite ja sissemurdjate kohta. Lisaks sellele saadetaks välja isikud, kes on kuritarvitanud sotsiaaltoetusi. Kõik muulaskurjategijad saaks viie kuni viieteist aasta pikkuse sissesõidukeelu. Kui nad seda rikuvad, siis pikendatakse seda kahekümne aastani,“ kirjutas pühapäeval, 31. oktoobril 2010 tuntud Saksa ajakiri „Der Spiegel“.

„Der Spiegeli“ teatel on ŠRP „väljasaatmiseelnõul“ head šansid rahvahääletusel läbi minna, kuna sel on Šveitsi kodanike hulgas suur toetus. Praeguse seisuga toetab seda 58 protsenti kodanikest, vastustab aga vaid 36 protsenti.

„Kõnealuse rahvahääletuse läbiviimiseks anti luba alles pärast pikki õigusalaseid vaidlusi, kuna Šveitsi valitsuse hinnangul pole see hääletus küll vastuolus rahvusvahelise õigusega, küll aga kehtivate seadustega ning Euroopa Liiduga sõlmitud lepetega,“ kirjutas 31. oktoobril 2010 sama teemat käsitledes menukas Ungari internetiportaal „Kuruc“.

„Väljasaatmiseelnõu“ vastased heidavad ŠRP-le ette, et kui eelnõu peaks rahvahääletusel läbi minema, siis kahjustaks see Šveitsi rahvusvahelist mainet tunduvalt ja pingestaks Šveitsi suhteid Euroopa Liiduga. ŠRP juhtkond seda ohtu ei näe ja meenutab: maine kahjustumist ja suhete pingestumist ennustati ka 2009. aastal toimunud referendumi järel, millega seadustati minaretiehituskeeld, kuid need ennustused ei täitunud.

Tõnu Kalvet

Allikad:  „Der Spiegel“, „Kuruc“

1,219 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>