Kivisildnik: …ja teil hakkab väga hea

Tere, positiivselt meelestatud lugejad, soovin teile Kreekast erinevat majandusmudelit ja Itaaliale sarnanevaid kultuuritraditsioone. Aga alustada tahan ma hoopis kaugemalt ja sügavamalt. Räägime siin iga nädal positiivsest programmist aga pole endalt veel küsinud, kas see jutt kuskile kohale jõuab.

Positiivne on ilus ja sellega on igati korras, aga tal on üks paha asi küljes. Selleks, et tarvitada kõike positiivset, peab eristama positiivse negatiivsest. Nii kahju kui meil ka ei oleks, tuleb osa nähtusi, protsesse, isikuid ja objekte tunnistada negatiivseteks. Aga kas see lihtne on? Mine mõne veidriku juurde ja ütle talle midagi negatiivset…teadagi.

Negatiivsuse printsiibi omaks võtmine nõuab meilt teatavat kangelaslikkust. Toon konkreetse näite. Kunagi elas Tallinas vene kirjanik Dovlatov, tal oli selgelt välja kujunenud negatiivsuse taju, ta ei saanud kuigi kaua olla ühes toas lolliga, ilma et oleks lollile arusaadavas vormis mõista andnud, et too on täielik sooda.

Mis oli tulemus – kirjutas häid raamatuid, aga neid ei avaldatud ja peagi oli ta sunnitud pagulusse minema. Tuli pagulusse ja läks sama teed edasi. Kangelaslik tüüp oli, seda me ei eita, aga kangelassurma ka ei tahtnud saada. Mõistetav. Kange tahtmine on Arkaadi Dovlatovi asemel kirjutada Arkaadi Tomatov, meedias läheb ju kõik läbi aga jäägu see seekord nii.

Räägi mida tahad ja inimesed usuvad, ma olen raadios pikki jutte rääkinud Buhharinist, kes kirjutas populaarse armastusromaani”Meister ja Margarita”. Kõik uskusid, kõigile väga meeldis, lihtsalt negatiivsuse taju on nõrk ja lai mass võtab kogu selle meediasolgi ilma analüüsi ja vähimagi kriitikata omaks.

Eks ole, mingi armastusromaan, mis tast kritiseerida. Tänaseks on teadlased välja uurinud, et karismaatilisi, see välismaa sõna karismaatiline tähendab midagi allakirjutanutaolist, ühesõnaga karismaatikuid kuulates lülituvad inimestel välja mõned ajuosad.

Need ajuosad tegelevad valvsuse ja skeptilisusega, teiste sõnadega usujuhtide, poliitikute, targa kirjaniku ja muude taoliste isikute kõnevool lülitab välja laiade masside negatiivsusetaju. Kogu aju ei lülitu usklikel välja, ainult see osa, mis tegeleb elu negatiivse poolega.

See uurimus, millega said maha Taani Aarhusi ülikooli teadurid, selgitab meile, miks valeprohvetid, televisioon, peavoolu poliitikud ja raadio jutusaated nii populaarsed on. Negatiivne teeb elu halvaks, masu on halb, sõda on halb, isegi töötus on mõnede meelest halb.

Kuidas sa saad jagu sõjast ja masust? Kuidagi ehk saaks, aga siis tuleb hakata kangelastegusid tegema ja ühtlasi kangelassurmaks valmistuma. Pole just veetlev perspektiiv, nii panevadki inimesed hommikul vara raadio mängima ja kuulavad sealt usumehe mõtisklust apostel Pauluse kirjast, liha ülestõusmisest, hingehoiust või patulunastusest.

Pole tähtis mida räägitakse, tähtis on, et räägib karismaatik ja sama tähtis on see, et lai mass usuks karismaatiku sisse. Kas jutt käib eurost, Jeesuse ihust, uuest oivalisest pesupulbrist või sellest prohvetist, kes maiustas väljaheidetega, see on meile kama. Me võime kõike uskuda.

Miks me nii teeme? Aga sellepärast, et pikk vaga elu on meile jõukohasem kui kiire kangelasteo sooritus ja siis ühe soojaga Metsakalmistule kolimine. Lolluste uskumine pikendab eluiga ja muudab argipäeva mugavamaks. Mida vähem probleeme, seda parem elu, fakt on see, et usklikul pole üldse probleeme.

Probleeme pole vaja lahendada, on vaja lihtsalt muuta aju töörežiimi sel kombel, et aju enam probleeme ei tajuks. On inimesi, kes ei tunne valu, nad ei pea kunagi kannatama. Usklikud on samuti pideva heaolu seisundis, kõik on alati kõige paremas korras, kusjuures ilma sentigi meelemürkidele kulutamata ja pohmell neid ka ei hirmuta.

Uurimuse kohta, millest ma räägin, võite lugeda Delfi Fortest, kus muide mõne aja eest ilmus teine usuelu positiivseid külgi eritlev uurimus – mäletate, see oli üks tartlane, kes tõestas veenvalt, et usulise ekstaasil ja orgasmil pole erilist vahet. Nii et head kuulajad, olge oma usus kindlad ja te hoiate kokku nii alkoholi, kanepi kui seksi pealt.

Nii et usk pole tegelikult mitte ainult negatiivse vältimise kunst aju tülikate funktsioonide väljalülitamise abil vaid ka õpetus sellest, kuidas saavutada sugulist rahuldust käepäraste vahenditega. Ei midagi keerulist. Väike palve, mõõdukas masupaast, palverännak oma kodulinna pühamatesse paikadesse, selleks sobib ka lähim ostukeskus.

Siiski tuleb usuliidritega olla ettevaatlik, mõned neist keeravad jutu osavalt pommivööle, teised asuvad kritiseerima Keskerakonna ajupesukampaaniat. Sellistes on tark eemale hoida. Kui usklikud hakkavad sekkuma ühiskonnaellu, on see märk sellest, et nende usk on nõder.

Kui usklik näeb poliitpropagandas probleemi, võime me sellest järeldada, et tema skepsise ja künismikeskus on jäänud õigel ajal välja lülitamata, järelikult ei saa ta palvetamisest sugulist rahuldust ja hakkab möllama. Usunõrkus, muud midagi. Kui sinu  usk on tugev, siis saa probleeme ei näe ja saavutad tõrgeteta mõnusa ekstaasi, see on teaduslikult tõestatud.

Positiivne programm on tugev ja vääramatu usk, otsige endale õndsalt nurgas inisev vaimne juht ja kuulake teda kõiges ja lõpuni, peagi kaob halb ja teil hakkab väga hea.

Sven Sildnik

06.05.2010

867 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>