Vello Leito: Veelkord Indrek Neiveltist

Valede maailmas, milleks Lääne kultuuriruum kahtlematult on, pole mitte nii, et kui paljastad vale, siis oled kätte saanud tõe. Pigem mitte, sest tähtsamaid tõdesid kaitsevad topelt või n-kordsed turvalukud: esimese vale lahtimuukimise kaudu avalduv „tõde“ on alles tõde kaitsev 2. astme vale. Jne. Kui varas karjub, et võtke varas kinni, kas siis tema ongi tegelik varas? Pigem mitte, ta võib olla alles Varga assistent, kes karjub käsu korras pisivarga peale, et Varas saaks märkamatult ja segamatult edasi tegutseda.

Lugege nüüd läbi Delfist Indrek Neivelti artikkel: „U, V, W, või L? Missugune on majanduse tulevik?“, 30.10.2009. Kui Indrek Neivelt häälutab, et on juhtunud mingi ettenägematu viga riigi majandamisel ja selle parandamiseks tuleks ette võtta 7 abinõud, kas siis Neivelt on ise pisivaras, kes hüüab oma naha päästmiseks või on ta teise astme valetaja ehk Varga assistent? Iga tõeotsija kohuseks on leida tõde sõltumata turvalukkude arvust.

Neivelti artikli kaks esimest osa on ettevalmistus kuulutamaks avalikkusele tõde, et kaduma on läinud eesti majandusime, asemele on tulnud tööpuudus. Olen nõus, nii nagu kõik kirjaoskajad Eestis. Aga miks kadus? Artiklist: „ … vähemalt mina ei ole kohanud ühtegi sõltumatut analüüsi selle kohta, mida me õigupoolest siis valesti tegime. Valitsus ütleb, et nemad tegid kõik, mis oli nende võimuses. Keskpank samuti, kuid tulemus on kokkuvõttes kehv ja analüüs puudub.“

Kuid vähemalt minu isiklikus arhiivis on esimeseks sõltumatuks analüüsiks juba 28.02.2005 Eesti Päevalehes ilmunud artikkel: „Enesetapjalik majanduspoliitika“, mille autoriks TTÜ majandusprofessor Rainer Kattel. Kas tema on ehk sõltumatu analüütik? On. Või kui tema ei ole, siis mina ikka olen. Alustasin oma analüüsitulemuste esitamist 2006. aasta suvel ja sama aasta sügisest saadik on need olnud EIP kodulehel ja SI portaalis üleval. Minu analüüsitulemused on nii sõltumatud, et lausa graafikute kujul Statistikaameti andmete alusel üle joonistatud ja mõistetavad igale ilma täiendavate selgitusteta (vt: „Teadmiste kohustuslik…, kodulehe päisest). Isegi nii sõltumatud, et Eesti Pank oli sunnitud neile reageerima ja ennast õigustama. See selgus üllatuslikult 2007.a. valimiste ER valimisstuudio otsesaates saatejuhi sõnade läbi. Selle saate helilint saab sobival hetkel enne riigikoguvalimisi kodulehele üles pandud ja siis saab loodetvasti igühele muuhulgas selgeks seegi, miks riigikogust lahkusid Meelis Atonen ja Liina Tõnisson.

Kuid mis siin pikalt seletada, sõltumatud analüüsid vedelevad n.-ö suvalises vürtsipoes juba vähemalt viis aastat, sest tegmist oli/on lihtlabase kinnivaramulliga, milliseid juba sajandeid on üles puhutud äraostetavate valitsejate ja finatsoligarhide sõbralikus koostöös rahva paljaksriisumisel. Ja ülepeakaela, mis analüüsid, nende mullide loomise ja käitumise anatoomia on igale täiskasvanud iseseisvale inimesele kohustuslik õpikutarkus!

Neivelti võta-varas-kinni tähelepanu kõrvalejuhtimise klassika on seitsmeosaline: vähendada tarbimist, eelarve tasakaalust tuleb loobuda, toetada eksportijaid, toetada ja tunnustada ettevõtjaid, muuta maksustamist, asutada riiklik majandusajaleht, toetada kõrgtehnoloogiaettevõtteid. Seega siis meie tänase päeva sõnavaraline rutiin – esimese tasandi siledad ümarvaled, mille saatel allakäik eriti libedalt sujunud on.

Üks huvitav erand siiski: asutada riiklik majandusleht! Leidlik. See on sama andekas leid kui Reformierakonna võllanali, et Eesti Rahvusringhääling on poliitiliselt sõltumatu riiklik asutus! Ja EMOR-i sõltumatus on lausa teises astmes! Seni on Äripäev ja Ärileht vahetevahel julenud öelda ka midagi iseseisvalt ja majanduspoliitilisest peavoolust kõrvale kaldudes. Loomulikult oleks Neiveltile ja Vargale kasulik luua riiklik majandusmeedia – RMM, et „lõplik tõde“ võimalikult väheste jõupingutustega lõplikuks tõeks kuulutada.

Aga äkki on Neivelti seitsmest „konkreetsest ettepanekust“ võimalik välja lugeda, mis on see tõde, mis jääb tema teise astme valede taha? Saab ikka, selleks on: ärge rabelege poisid, lahendit pole, leppige olukorraga, teid on odavaks tööjõuks tehtud ja te peate selleks ka jääma, sest minu isand soovib nii.

Kui juba Varga vasall ütleb, et väljapääsu ei ole, siis on see kinnitus selle kohta, et on ikka. Kui väljenduda lõdvas sõnastus ja ajada asju laias laastus nii, et teha vastupidi vasalli soovitustele, siis saamegi kätte väljapääsu. Sest Venemaa panganduse emissar Eestis ei saa absoluutselt mitte mingil juhul anda Eestile kasulikku nõu, seda tõkestavad kapitalistliku ‘võitja võtab kõik’ konkurentsimajanduse olemus ja Venemaa erihuvid Eesti suhtes. Seepärast lugegem Neivelti soovitusi inversioonis ja leiamegi lahendi: tehkem korda rahvuslik majandus, taastagem rahvuslik pangandus ja rakendagem rahvusriiklik protektsionistlik majandusmall. Omalt poolt kannan ka kõrrekese kuhja: riigist tuleb saata välja kõik nn sõltumatud väliseksperdid, sealjuures Vene rahandusemissar Eestis Indrek Neivelt. Kas nüüd Varast näete?

Vello Leito

31.10.2009

1,046 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>