Saksamaa ratifitseeris Lissaboni leppe

 

Saksamaa president Horst Köhler allkirjastas kolmapäeval, 23. septembril 2009 Berliinis Lissaboni leppe. Selle sammuga sai see lepe ratifitseeritud ka Saksamaal, teatas samal päeval Ungari uudisteportaal „Kuruc“.

Valitsusjuht Angela Merkel kommenteeris seda sündmust sõnadega: „Olen üliväga rahul. See lepe nõudis meilt palju energiat ja kompromisse.“

See, et Lissaboni leppe heakskiitmine pole üldsegi niisama lihtne, selgus tänavu juunis. Siis uuris leppe teksti Saksa Konstitutsioonikohus ja käskis teha nii, et riigi parlamendil säiliks pärast leppe jõustumistki sõnaõigus Euroopa Liidu asjades. Seadusandjad tegidki kaks vajalikku seadusemuudatust, misjärel jäi leppe ratifitseerimisest puudu veel vaid riigipea heakskiit.

Praeguseks on jäänud veel vaid kolm Euroopa Liidu liikmesriiki, kes pole Lissaboni lepet heaks kiitnud: Iirimaa, Tšehhi ja Poola.

Iirlased korraldavad leppe küsimuses rahvahääletuse tänavu 2. oktoobril. (Meenutuseks: 2008. aasta suvel toimunud esimesel sellealasel Iiri rahvahääletusel kukkus Lissaboni lepe läbi.) Tšehhid ja poolakad on esialgu äraootaval seisukohal, teatas „Kuruc“.

 

Tõnu Kalvet

1,054 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>