Tõnu Kalvet: Kas minna või mitte minna 24. septembril Toompea meeleavaldusele?

„Mida teha? Kas minna 24. septembril 2009 Toompeal korraldatavale valitsusevastasele meeleavaldusele või mitte?“ küsib endalt küllap suur hulk segadusesolevaid eestimeelseid inimesi.

Nende segadusesolek on täiesti mõistetav. Esmapilgul pole sellele küsimusele vastata tõepoolest kerge.

Ühest küljest on praeguse valitsusliidu suunas lennutatavad kriitikanooled tõesti õigustatud. Eestimeelsel inimesel pole tõepoolest mingit põhjust seda eitada.

Teisest küljest aga tasub teada, et suurele osale sellest, mida Keskerakond praegusele valitsusliidule süüks paneb, pandi alus juba eelmise valitsusliidu ajal. Sinna aga kuulus ka Keskerakond, kes tookord ei vaielnud valitsusliidu juhtpartei – Reformierakonna – plaanidele üldsegi vastu. Teisisõnu: Keskerakonna tehtav kriitika valitsuse aadressil on küll õige, kuid poolik. Pooltõest on aga valeni üksainus, pahatihti väga lühike samm.

Mida peaks tegema antud küsimuses aga eestimeelsed erakonnad ja muud sama meelsusega ühendused? Kas näiteks Eesti Iseseisvusparteil tasuks kõnealusele meeleavaldusele oma ametlik esindaja saata, vahest teda koguni sõnavõtuga esinema volitada?

Kaine mõistus dikteerib järgmist: ametlik osalus (oma lippudega, plakatitega, sõnavõttudega jms) sel üritusel võib EIP või ükskõik millise muu eestimeelse organisatsiooni mainele ainult kahju tuua. Siinkohal kehtib rahvatarkus “kes ennast pahna hulka segab, seda söövad sead”.

Kui esineda avaliku toetusavaldusega savisaarlastele, siis tõmbaks see kriipsu peale EIP usaldusväärsusele eestimeelsete inimeste silmis ja paneks ühtlasi kabelimatsu EIP valimisnimekirja eduvõimalustele Pärnus.

Tasub alati meeles pidada: Ansip, Laar ja Ko. on küll EIP vaenlased, kuid ka Savisaar ja Ko. ei ole meie sõbrad ega liitlased. Teame ju väga hästi, et vajadusel saavutab poliitkartell väga kiiresti kokkuleppe ning äsjastest “surmavaenlastest” saavad üleöö “kallid kolleegid ja lugupeetud koalitsioonikaaslased”. Kes selles kahtleb, tehku veidike uurimistööd: vaadaku, kui tihti on need „surmavaenlased“ olnud ühes valitsusliidus nii riigi kui ka kohaliku omavalitsuse tasandil!

Nii Reformierakonda raevukalt ja mürgiselt materdavatel „kesikutel“ kui ka Keskerakonda samal moel sõimavatel „oravatel“ on samal ajal väga hästi meeles, et tegelikult ollakse ju üks ja sama partei. Tingliku koondnimetusega: Eesti Liberaalne Partei. Lihtsalt selle vahega, et suurema häältehulga saamise nimel on jagunetud kaheks ja näideldakse põhimõttelisi vaenlasi, kuigi tegelikult ollakse kambajõmmid. Sest kuidas muidu oleks mõeldav, et Euroopa Parlamendis kuulutakse samasse, liberaalide fraktsiooni? Verivaenlastega seal koos ju ei istutaks. Või kuidas?

Keskerakonna korraldatavale Toompea-meeleavaldusele ametlikult kohale minna pole eestimeelsetel organisatsioonidel niisiis mõistlik.

Küll aga võib olla kasulik minna sinna vaatlejana ning hoiduda intervjuudest. Kui ajakirjandus peakski me nimekamad liikmed vägisi üles otsima, siis tuleks öelda vaid: “Me tulime vaatama, mis ja kuidas siin toimub.” Väga oluline on jälgida sedagi, et ei satutaks kõrvuti Öise Vahtkonna või mõne muu eestivaenuliku organisatsiooni liikmetega.

Kohal viibides tasub eestimeelse organisatsiooni liikmel kindlasti vaadata, kuidas koosolek on organiseeritud, mis sõidukitega osalisi kohale tuuakse ja muud kasulikku, mida saab see organisatsioon ehk edaspidi ise ära kasutada. Tark õpib ju vaenlaseltki. Lisatarkus ei jookse kellelgi mööda külge maha.

Lõpetuseks tasub tähelepanu juhtida päevselgele asjaolule: see meeleavaldus korraldatakse enne KOV valimisi just selleks, et lihtsameelsetelt valijatelt “kesikutele” toetushääli juurde saada. Kui Savisaar ja Ko. olnuks rahva pärast tõsimeeli mures, siis valinuks ta selle meeleavalduse korraldamiseks aja pärast 18. oktoobrit 2009, s.t. pärast KOV valimisi.

Sest praegu aina süvenev kriis hakkab oma tõelisi hambaid näitama alles siis.

Tõnu Kalvet

1,086 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>