Vello Leito: Majanduslanguse aeglustumise kohta arvandmed puuduvad

12. augustil avalikustati Eesti II kvartali majandustulemused. Mida kõike seejärel prognoositi! Eesti Pank: sügisel võib hakata paremaks minema; minister Aaviksoo: veel tänavu hakkab majandus kasvama; Arengufondi majandusekspert Heido Vitsur: põhi võibki käes olla; Swedbank’i anlüütik Maris Lauri: kolmas kvartal võib tuua väikese tõusu; jne.

Ent siiski, samas Tööandjate Keskliidu juht Tarmo Kriis: põhi tuleb alles kevadel; portaali Tark Investor asutaja Kristjan Lepik: kõige kriitilisem periood tuleb ilmselt 2009. a. neljas kvartal või 2010. aasta esimene kvartal; jne.

Ehk siis niimoodi, et võimukandjad ja nende relvakandajad ütlevad, et jalad juba põhjas, koormkandjad aga arvavad, et pauk alles tuleb. Aga kummal on õigus? Hinnangu sellele, kas majanduslangus on pidurdunud või mitte, saab anda ka objektiivsete andmete alusel – faktide alusel.

Diagramm

2010&2011_2

 

Joonisele on kantud Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) kvartaalsed muutused. Selgelt on nähtav majanduse sesoonne iseloom intervalliga üks aasta. 2008. aasta II kvartalis oli majanduslangus oluliselt aeglasem kui I kvartalis. Täpselt sama käib ka 2009. aasta kohta: II kvartali majandulangus oli aeglasem kui oli esimeses kvartalis. Sesoonsus on nähtav ka 2007. aastal. Miks peaks olema see 2009. aastal teisiti? Ei peagi olema ja ilmselt ei ole ka, ent seda saame teada alles lähiajal, siis kui avalikustatakse III kvartali majandustulemused.

Niisiis, majanduse sesoonsust arvestades saab kindlalt väita, et k.a III kvartalis majanduslangus uuesti kiireneb II kvartaliga võrreldes. Pole mingit alust eeldada midagi teisemat, sest majanduse kordategemiseks pole ju midagi tehtud, ühiskonna tootlikkus pole suurenenud, millest siis majanduslanguse aeglustumine sündida saaks!?

A propos! Nende kandjate prognoosidel, kes koormat kannavad, on kange kalduvus olla õigem nende prognoosidest, kes võimu kannavad!

A propos! Tuleb osata võrrelda meie majandust teiste riikide majandustega, et anda hinnang “rasket võimukoormat kandvate” isikute väidetele, et kogu maailmas on suur majanduslangus, ime siis, et meil! Seepärast olgu toodud värsked andmed Suurbritannia kohta: k.a kolmandas kvartalis oli retsessioon 0,4% kv/kv ja seda nimetatakse sealmail suureks ning oodatakse uute majanduse „päästmise“ meetmete rakendamist. Eestis oli retsessioon 2009.a. I kvartalis 6% kv/kv kohta. Kuidas peaksime seda nimetama meie ja mida peaksime ootama?

Vello Leito

26.08.2009

1,120 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>