Vello Leito: Kui Statistikaamet ei allu poliitsurvele, siis kelle survel ta kantis Eesti riigi likvideerimisele?

Eesti Päevaleht Onlinele 27. märtsil k.a antud intervjuuga tõusis Statistikaameti juht Priit Potisepp Eesti poliitliste prostituutide nähtvasse eliiti. Erakordselt valgustav intervjuu, ma ütleksin, kullakaevandus tõeotsijale.

Vaadake mida ta ütleb: “Statistikud peavad väga hoolega jälgima reegleid ja põhimõtteid, mis on arenenud demokraatlikes riikides tavaks. Eriti jälgima tarbijate võrdse kohtlemise printsiipi. Statistikaameti ees ei ole võrdsemast võrdsemaid. /-/ Kui me peaksime sattuma otsese surve alla, kus meie metoodikat püütakse mõjutada, siis avalikustame sellise surve katsed. Ehk räägime avalikult, et Eestis esineb nähtusi, mida arenenud demokraatlikus riigis ei tohiks esineda.”

Ah, et tavasid! Tõde on aga see, et kõik EL liiduvabariigid peavad kohustuslikus korras koostama oma statistika EL normdokumendi ESA 95 alusel, selleks, et kõikide liikmesriikide statistika oleks aastaraamatute tasandil ühtemoodi paberil, et neid saaks omavahel võrrelda. Enamusel liikmesriikidest ongi tavaks nii ka teha kuid on ülbeid erandid, Eesti nende särav liider.

Võtke näiteks kätte Leedu statistika aastaraamat ja analüüsige makromajanduse strateegilist osa. Väga korrektne, on olemas nii sisemajanduse koguprodukt kui rahvuslik koguprodukt, väljaveetav kasum, ettevõtluskapitali omadisuhe, varanduslik ebavõrdus, palgadetsiilid, jne (loe meeldetuletuseks läbi minu artikkel: “Teadmiste kohustuslik miinimum … ” – kuna kõigist neist räägin artikli täiendatud variandis maikuus, siis üksikasjalikumalt siin ei peatu).

Halvem on olukord Läti aastaraamatuga, Eesti aastaraamatus aga olukord üldse puudub, seda asendab vänge demagoogia ja vale kontsentraat. Viimane käik ESA raamatukokku valmistas järjekordse ehmatuse: rahvusliku koguprodukti ja selle komponente enam paberkandjal üldse polegi – alates 2005. aasta andmetest on kõik kanditud ulmeliste võltinguvõimalustega e-maailma. Kui kõik see pole tekkinud poliitikute surve tagajärjel, siis kelle surve tagajärjel? ESA 95 sellist survet ei avalda ega juriidiliselt ka ei võimalda.

Eriti lennukas on aga see P.P. avalduse osa: “Kui me peaksime sattuma otsese surve alla, kus meie metoodikat püütakse mõjutada … ” (eesti poliitikute poolt). Seega ESA-l on siis oma metoodika. Tõepoolest on ja see on ilmselt räigeim omavoli statistikavallas (loe sedauserikkumine) EL liikmesriikide hulgas. See on nii ülbe, et on andnud riigikogupoliitikutele nelja aasta jooksul (2003-2007) võimaluse rahvale sisendada ESA “andmetele” toetudes, et Eesti majandus “kasvas” – ajada sellega rahvas võlalõksu, riik aga rahva tekkiva riiklusvõimetuse läbi likvideerimisele. Kelle survel, Priit Potisepp? Annate mõista, et oleksite justnagu võimeline avalikult rääkima survetest.

Priit Potisepp: “Oma inimestele ütlen, et püüame olla nagu mõõdulint kaugushüppes ja mõõdame tulemuse täpselt ära. Ise olen mõelnud, et ma oleksin nagu jalgpallikohtunik Lilleküla staadionil. Kusjuures üks mängivatest meeskondadest on Eesti. Kas ma peaksin näitama väga kriitilises olukorras punast kaarti? Ma ei tea, ma pole selles olukorras olnud. Tegelikult peaksin statistika aluspõhimõtete järgi olema võimalikult neutraalne.”

Muigugi peaks olema, aga ei ole, ning kes on need, kelle kasuks ta pole olnud neutraalne. Et ta punast kaarti ei näitaks mitte Eesti kasuks, vaid kahjuks, see on eelnevast selge, sest ESA kuningvaled on kantinud Eesti riigi likvideerimisele. Aga kelle kasuks siis? Eurussia loojate kasuks, loomulikult.

Vello Leito
29.03.2009

Ad vocem.

Jäin mõttesse ja lugesin veelkord tähelepanelikult läbi 21.03.2009 Postimees Onlines avaldatud surmateate Priit Potisepa eelkäija, ESA kauaegse juhi Rein Veetõusme kohta. Minule kui ligi 20 aastat analüütikuna tegevana olnud inimesele on 99,99% selge ainuüksi selle mõnelauselise teksti analüüsi alusel, et toimus poliitilise mõrv. Miks kustutati? Just nüüd? Aga kui ESA ja P.P. ei tunnistaks võrdsematest võrdsemaid, mis siis oleks? Kas siis Priit Potiseppa oleks?

1,111 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>