Kivisildnik: Google’it juhib ahnus, mitte hoolimine eesti kirjandusest

Toimetaja Ott Heinapuu: Eesti kirjanikud ei tundu usaldavat Google’i pakkumist teha nende teosed internetis otsimootori abil leitavaks, nähes selles suurkorporatsiooni ahnust ja ameerikalikku imperialismi. Google jättis Eesti autoritele aega pakkumisest loobuda 5. maini. Kui autoriõiguste omanik pole selleks ajaks keelanud Google’il tema raamatuid skaneerida, siis võivad need autori sekkumiseta portaali http://books.google.com kaudu otsitavaks muutuda.

“Mis mind häiris, on pakkumise vormistus: kui sa ei ütle ei, siis me teeme, mis me tahame. Vorm iseendast on nii hirmutav, et kui see sisu võiks ka olla kasulik, tekitab see iseenesest tõrke,” rääkis Eesti Päevaleht Online’ile ka Pärnus elav kirjanik ning kirjastaja Kivisildnik.

“Kui minu allkirja ei ole, siis minu asju ei müüda,” lausus Kivisildnik resoluutselt. “Sama hästi võiksin ma võtta sinu läpaka ja maha müüa ja ütelda, et see on müüdud, kuna sa kella neljaks arvamust ei avaldanud.”

Kivisildnik ei suutnud näha pakkumise taga ka Google’i õilsaid kavatsusi “Kui me rivistame kõik suurkorporatsioonid üles ja üritame leida nende kilavate sulisilmade tagant õilsaid kavatsusi, siis üldiselt me neid sealt ei leia,” ütles Kivisildnik. “Ei ole suurkorporatsioone, mis hooliksid väikerahvaste kultuuridest, perekonnast, loodusest. Ega Google’i ahnepäitse ei juhi ka miski muu kui ahnus,” lisas Kivisildnik.

“Ma vaatan, et Ameerika kirjanikud on nad kohtusse kaevanud ja Soome kirjanikud on neile ei ütelnud. Miks me peaksime targematest teistmoodi arvama?” esitas Kivisildnik retoorilise küsimuse. “Ameeriklased ja soomlased on asja peale rohkem mõelnud, kuna neil liigub kirjanduses rohkem raha kui meil, sest meil üldse ei liigu. Ilmselt ei ole see majanduslikult kasulik.”

Allikas: Eesti Päevaleht Online, 25. veebruar 2009

955 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>