Tõnu Kalvet: Rõõmusõnum korrarikkujatele

Erilist huvi peaks mu seekordne kirjatükk pakkuma korrarikkujatele. Kirjutan nimelt võttest, mida kasutades tuleb iga korrarikkuja välja ükskõik kui täbarast olukorrast. Enamgi veel, pääseb terve nahaga isegi siis, kui jääb politseile vahele.

Võte ise on tegelikult väga lihtne: korrarikkuja võtku korda rikkuma minnes kaasa mõni Iisraeli sümboolikaga ese. Kõige parem, kui kaasa on võetud lausa Iisraeli lipp. Sest siis ei juhtu korrarikkujaga isegi vahelejäämise korral midagi halba. Vastupidi, karistada saavad hoopis korravalvurid ise, kes sellise sümboolikaga varustatud korrarikkujat pitsitada julgevad. Väga tõenäoliselt need politseinikud lausa vallandatakse, pealegi päevapealt, politsei juhtkond aga palub avalikkuselt asjaomaste politseinike „vale käitumise“ pärast vabandust.

Kas see jutt tundub liiga tore, et olla tõsi? Ometi näitab tegelik elu, et ülalkirjeldatud võte tõepoolest toimib, pealegi väga edukalt. 2009. aasta jaanuarikuu esimesel poolel Loode-Saksamaal, Põhja-Rein-Vestfaali liidumaal asuvas Duisburgi linnas toimunu kinnitab seda igatahes veenvalt.

10. jaanuaril 2009 korraldati Duisburgi kesklinnas üks meeleavaldus. Seal tauniti Iisraeli sõjaväe käitumist Gaza sektoris. Meeleavaldajaid oli hinnanguliselt kümne tuhande ringis, enamus neist naised. Tuhandetel osavõtjatel oli käes Palestiina lipp. Üritust oli turvamas mõnisada politseinikku.

Kui meeleavaldajate rongkäik oli jõudnud Duisburgi peavaksali lähistel asuva ristmikuni, märkas keegi osavõtjatest ühtäkki ühe maja neljanda korruse aknal kaht suurt Iisraeli lippu. Uudis levis rongkäiguliste seas kulutulena ja ajas kõik ärevile, paljud lausa tulivihaseks. Tähelepanu äratanud aknaid asuti loopima lumepallide ja välgumihklitega, ühele pealtvaatajale lendas aga vastu kaela raske taskunuga, mis oli sihitud Iisraeli lipu pihta, kuid läinud märgist kogemata mööda. Õnneks polnud noa tera väljas. Vigastada ei saanud keegi.

Pinge rahvahulgas aga muudkui kasvas.

Politsei otsustas lintšimise vältimiseks käskida Iisraeli lipud maha võtta. Meeleavaldajad oma provokatiivse sammuga vihale ajanud korteriasukas aga ei mõelnudki ust avada, lippude eemaldamisest rääkimata. Väidetavalt polnud teda parajasti kodus. Kui korravalvurid nägid, et nende korraldust ei kavatsetagi täita, siis murdsid nad korteri ukse maha, sisenesid korterisse ja võtsid pahameelttekitanud lipud juba ise aknalt maha. Lipueemaldamist saatsid meeleavaldajate rõõmuhõisked.

„Seda tehti hädaohu vältimiseks,“ ütles politseinike lipueemaldamist selgitades Duisburgi politsei pressiesindaja, Achim Blättermann.

„Tavaline provotseerimisjuhtum. Provokaator sai karistuse, probleem sai lahenduse ja asi ants. Mida siin enam pikalt arutada?“ võib siinkohal öelda tervest mõistusest lähtuv lugeja.

Selline lugeja eksiks aga rängalt. Eksiks sellepärast, et ta jätaks tähelepanuta, mis lipp nii otsustaval viisil aknalt eemaldati.

Saksa ajakirjandus seda olulist asja igatahes tähelepanuta ei jätnud. Kohemaid asuti lipueemaldamise-juhtumis süüdistama… politseinikke! Väideti, et politseinike selline käitumine tuletavat meelde juba Hitleri võimuloleku aega ja olevat õigusriigist väga kaugel. Paljud arvustajad leidsid, et lipueemaldamine olevat rikkunud rängalt mõttevabadust.

Huvitav tähelepanek: Duisburgi politseinike seaduskuulekat sammu taunisid peale vasakpoolsete ka parempoolsed, konservatiivsed parteid. Saksa mõjukaima konservatiivse erakonna, Kristlik-Demokraatliku Liidu kohaliku algorganisatsiooni peasekretär, Hendrik Wüst ütles: „Sallimatust ei tohi sallida. Politseijuhtkond, kes lubab oma töötajatel rünnata mõttevabadust, muudab ennast me õigusriigi vaenlaste käepikenduseks.“

Sõna sekka ütlesid loomulikult ka juudiorganisatsioonid.

Efraim Zuroff, Iisraelis asuva Simon Wiesenthali Keskuse juhataja nimetas Duisburgi politseinike käitumist argpükslikuks. „Kas keegi suudaks kujutleda Saksa politseiametnikke tungimas kellegi erakorterisse selleks, et eemaldada sealt „Hamasi“ lipp?“ küsis Zuroff pateetiliselt.

Kõige ägedamalt arvustas Duisburgi politseid mõistagi Saksamaa Juutide Kesknõukogu. Selle peasekretär, Stephan Kramer, pani eriti pahaks seda, et politsei oma veast kohe aru ei olnud saanud. Lisaks kurtis Kramer, et sellises õhkkonnas ei julgevat juudid ega Iisraeli riigi pooldajad enam Saksamaal oma meelsust avalikult näidata.

Poliitikute, ajakirjanduse ja juudiorganisatsioonide tohutu surve alla sattunud Duisburgi politsei juhtkond murdus ja „kahetses pattu“. Duisburgi politseiülem, Rolf Cebin palus paar päeva pärast vahejuhtumit, 13. jaanuaril 2009 oma lipueemaldajast alluvate käitumise eest avalikult vabandust. „Tänapäevase pilguga vaadates oli lippude eemaldamine vale otsus,“ ütles Cebin. „Kahetsen väga, et kaaskodanikke, eriti juudi päritolu kaaskodanikke seeläbi solvati.“

Valeks ja karistusväärseks pidas lipueemaldamist ka Põhja-Rein-Vestfaali liidumaa siseminister, vabade demokraatide esindaja Ingo Wolf.

Karistus tuligi: korda kaitstes korrapealt korrarikkujaks (?) muutunud korravalvurid vallandati ilma pikema jututa…

Nagu Duisburgi-juhtumist näha, suudab Iisraeli lipp tagada kõige jultunumalegi korrarikkujale tõeliselt tõhusa kaitse. Seda tasub meeles pidada nii kogenud kui ka algajatel korrarikkujatel.

Kuna kordamine on tarkuse ema, siis meenutan veelkord, milline võte aitab korrarikkujal puhta nahaga välja tulla ka kõige täbaramast olukorrast: pättust tehes olgu kindlasti kaasas Iisraeli lipp või mõni muu Iisraeli sümboolikaga ese. Kui pättusetegija peakski vahele jääma – olgu siis politseile, turvameestele või lihtsalt valvsale, seaduskuulekale kodanikule – , siis saab ta oma kinnivõtjat alati süüdistada mõttevabaduse rikkumises ning Iisraeli- ja juudivastasuses.

Tõrkeid võib selle võtte rakendamisel esineda vaid ühel juhul – siis, kui ka korralekutsuja või kinninabija on „valitud rahva“ liige või vähemalt Iisraeli-sõber…

Tõnu Kalvet

812 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81