Sven Kivisildnik: Suvi – loomastumise hooaeg

Inimest sinust ei saanud. See, et sa pingutad mõõdukalt toidu, seksi või sooja ulualuse pärast, ei tee sinust veel inimest. Pole hullu, on ka muid võimalusi.

Kohustuslik alg- või kõrgharidus, mille omandamise motiiviks on ühelt poolt kroonu piits ja teiselt poolt elulaadi präänik, on sama mis dressuur koera või postituvi jaoks. Ei midagi isiklikku, lihtsalt refleks.

Mul on au pidada inimeseks ainult neid spetsiifiliste võimetega isikuid, kes valdavad kirja, aga ei raiska oma võimet jälkide meediaformaatide ja ekseli tabeli täitmiseks, vaid lisavad midagi inimkonna vaimsesse pärandisse. Naistelehe kolumnid ei ole kultuur; tühi pilk silmis, orkestri ees tokiga vehkimine ka mitte. Inimesel on enamat pakkuda.

Kindlasti ei peaks sa kaotama lootust, langema sügavasse depressiooni ehk apaatiasse või kukkuma laamendama. Tuleb otsida uusi väljakutseid. Inimesi on meie planeedil olnud alati vähe ja nende elu on olnud pigem lõputu kannatus kui meelakkumine. Sa ju ei tahaks olla Louis-Ferdinand Celine´i või Arthur Rimbaud´ nahas. Tõenäoliselt ei ütle need nimed sulle midagi.

Ja ei peagi ütlema. Igal juhul on suvi, ilm on soe ja ehk on sul paar nädalat puhkustki saada. Just täna on kõige parem aeg alustada uue eluviisi otsinguid. Taime sinust ei saa, juuri pole, nii et ei maksa üritadagi. Ka seenekarjäär jääb meil sarnaste tehniliste põhjuste taha, limaseeneks pole aga üldse mõtet kippuda.

Jääbki üle ainult loomaks hakata, suvi tundubki tore ainult ühel põhjusel — see on loomastumise hooaeg. Puhkuse ajal veavad inimesed ennast mere äärde ja lesivad soojal liival nagu morsad. Me kisume ennast riidest lahti, sest paljudel polegi muud inimlikku kvaliteeti kui hilbud. Ajad püksid maha, ja sinult langeb tsivilisatsiooni raske koorem.

Kohe on kergem hingata. Suve märksõna on puhkus, teiste sõnadega logelemine. Pole tähtis, kas töö tegi ahvist inimese, fakt on aga see, et rügamine, sihipärane pingutus eelkõige aga igapäevane mõttetöö teeb kahejalgsest sulgedeta loomast selle, mida me oleme harjunud nimetama inimeseks. Seega on inimeseks olemine vastikult kurnav tegevus.

Paljudele ei sobi inimeseks olemine — ühed loobuvad mõistusest ja hulluvad, teised saadavad kõik kokkulepped kuradile ja asuvad kuritegelikule teele, kolmandad hajutavad mõistuse legaalsete või keelatud uimastitega, neljandad taandavad kogu eksistentsi loomalikule hooramisele. Enamik inimesi nii kaugele ei lähe, sest nad pole lõplikuks loomastumiseks valmis.

Nii nagu inimeseks olemine vajab ka pühendunud ning jäägitu loomastumine pingutust, metoodilist lähenemist ja teatavat eneseohverdamist. See ei sobi sulle, kindlasti ei sobi. Loom on tugev — sina oled nõrk. Loomal on vaist ja kiired rektsioon, sa püsid vaevu tooli seljatoe najal püsti. Loomad sigivad, sinu liik sureb aga välja.

Olukord tundub lootusetu, geneetiline baas on loomastumiseks ideaalne aga tsivilisatsioon on meie loomulikud eeldused rikkunud. Oleks me metsas koos huntidega üles kasvanud, saaksine hõlpsasti oma asjadega toime ega peaks võpatama, kui telekas öeldakse majanduslangus või kollaps ehk siis kriis.

Korralikku looma sinust ei saa. Toon mõne lihtsa näite: lehm annab piima, mida sul on anda? Kährikust saab teha karvamütsi, sinust aga mitte jalamattigi. Isegi vihmauss annab endast sada protsenti kalanduse vallas. Oled sa kindel, et suudad ausas konkurentsis tema töökoha endale saada?

Ehk siis kui mõni sugulane aitab, kostab hea sõnakese kus vaja, siis on mõtet CV posti panna. Igal juhul oleme me väga hullus olukorras, ehkki oleme loomastumise mõtet endast eemale tõrjunud kui kerge lahendust, süvenedes selgub, et ka see käib meil üle jõu.

Siiski on väike variant ja seda pakub meile suvi. Inimest meist ei saa isegi mitte üheks hooajaks, punnita, kuidas tahad, Mozartit ei saa sinust ka üheks päevaks mitte. Seevastu ajutine loomastumine on ikkagi võimalik, nädalavahetuseks ehk koguni terveks puhkuseks on see saavutatav. Lihtsalt peab ennast kokku võtma.

Õllesummerile, marss. On väga palju muidki loomastumispakkumisi, mingi läbu sa ikka leiad, jälgi reklaami.

Sven (Kivi)Sildnik, Eesti Iseseisvuspartei juhatuse liige, peasekretär
4. juuli 2008

828 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81