Riigikontroll mahitab Statistikaameti võltsinguid

Täna Delfis avaldatud artiklist „Riigikontroll tegi Statistikaametile etteheiteid“ selgub, et Riigikontrolli põhietteheiteks Statistikaametile on see, et statistiliste andmete kogumine on halvasti läbimõeldud, mahukas ja sageli dubleeriv. Ei sõnagi sellest, et Statistikaameti andmete esitamisel avalikkusele rikutakse ELiidu poolt kehtestatud nõudeid. Seetõttu edastub ühiskonnale räigelt väär kuvand Eesti majanduse kasvu kohta. Eesti majanduskasv 2006.aasta lõpus oli ca -15% (siis -15%) ESA enda alginfot aluseks võttes. Ometi oskab ESA edastada teavct nii, et võimulolijad on saanud seda patuga pooleks väänata glasuuritud ilupildiks, kus Eesti majanduskasv üle +10%-i.

Statistiline aruandlus Euroopa Liidus toimub nomatiivkogumiku ESA 95 alusel ja see näeb ette riigi territooriumil toimuva kogu majandustegevuse lahtikirjutamist viiel eri tasandil rangelt ühtse formaadiga tabelina: SKP – SKT – RKP – RKT – NKT. (Lahtikirjutatult siis: sisemajanduse koguprodukt – sisemajanduse kogutoodang – reaalne koguprodukt – reaalne kasutatav koguprodukt – reaalne kasutatav netorahvatulu; vt Euroopa Rahvamajanduse Arvepidamise Süsteem 1995 – ESA 95, Eesti Statistikaamet, Tallinn 2001, lk 282). Nii teised EL liikmesriigid teevadki ja toovad koondtabeli statistika aastaraamatutes majanduse kõige kesksema infona. Nii nagu see peabki olema, sest selle tabeli abil on riigi majanduslik seis praktiliselt silmapilkselt hinnatav igaühe poolt ükskõik millises EL liikmesriigis.

Kuid Eesti ei täida nõudeid, mistõttu tegeliku majanduskasvu numbriteni, eriti RKP väärtuseni, suudavad tungida vaid väga vähesed. Viimane on toodud ESA alltoimetises „Eesti rahvamajanduse arvepidamine“ kahe arvreana. Usun, et väljaspool ESA-t suudavad selle üles leida ehk kümmekond inimest. Aga just RKP on see, mis Eesti majandust mõõdab, see ja ainult see. SKP ei mõõda ju Eesti majandust vaid mõõdab kogu toimuvat majandustegevust Eestimaa territooriumil, seal sees siis ka väliskapitali majandustegevust. RKP suurus on aga antud juhul võltsing, sest mahalahutamata on mittetootlikud laenud (ca 70 miljardit aastas!).

ESA poolt ühiskonnale edastatud vale, moonutatud ja edastamata teabe kogusummana on eesti rahvas viidud võlakoormuse surmalõksu. Sest pangalaene võeti ja võetakse ainult seetõttu, et usutakse valitsuse riigikogu ja ESA fataalseid valesid nagu Eesti majandus oleks kasvanud ja kasvaks edaspidigi. ESA algandmetest aga selgub, et majanduskasv lõppes juba 2003. aastal, teavad seda aga vähesed. Rahvas seda ei tea.

Riigikontroll ei pööra aga sellele eesti rahva surmalõksule tähelepanu, mistõttu jääb Eesti riigi ja rahva hukkumises kaassüüdlaseks.

Vello Leito

949 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>