Muudeti Eesti geopoliitilist koodi

EESTI VAHETAS GEOPOLIITILIST KOODI

Geopoliitika on riigikeskne lähenemine, mis seab esikohale eliidi huvid rahvuse(rahva)-kesksuse kaudu, riigi välispoliitikas eliidi huvide ja arusaamade rakendamise kaudu. Geopoliitiliste koodidega defineeritakse rahvuslikud huvid, sõbrad, vaenlased, jne. Aga samuti suhtumine territooriumitesse: ajalooline ala, eluruum, elulised huvid lähisvälismaal, jne. (Lähemalt vaata: Eiki Berg „Geopoliitika“, Tartu Ülikooli Kirjastus, 1998, lk 64-65)

Geopoliitilised koodid on kasutusel kõikidel tasanditel: lokaalsel, regionaalsel, globaalsel. Lokaalsed geopoliitilised koodid (sealjuures Eesti omad) puudutavad naaberriike. Tõsi, Eesti kui uusokupeeritud riigi puhul on ametlikud geokoodid meid okupeerivate riikide poolt loodud ja kohalikule omavalitsusele (EV Valitsus, Riigikogu) täitmiseks ette antud. Nende eesmärk on okupeeritud territooriumi rahva koodid viia kooskõlla okupeeriva riigi omadega – luua vabatahtliku harmoonilise ühispere illusioon.

Alates 1987. aastast on Eestil juhtivad geopoliitilisi koode olnud mitmeid: Eesti laulis end kangelaslikult vabaks, Eesti lagundas Nõukogude Liidu, Eesti kuulub Euroopasse, ainuke viis end maksma panna Euroopas on astuda selle liikmeks jne, jne. Viimane kood oli see, et Eesti on Euroopa Liidus iseseisev riik (riigikogu EL-asjade direktori Gert Antsu sõnul koguni, et EL on rahvusvaheline organisatsioon!).

Peale 13.12.2007 juhtivat geokoodi muudeti, mis on igati seaduspärane. Mina taipasin aga alles siis kui uus kood mulle meedias esimest korda ette tuli. 11.12.2007 ilmus siinsamas veebilehel oluliselt täiendatud variant minu artiklist „Teadmiste kohustuslik miinimum … , kus on juttu ka võimuparteist (Reformierakond) ja selle häälekandja Delfi arvamusrubriigi juhist Vilja Kiislerist. Täpselt nädal peale mainitud täiendust ilmus reaktsioonina tema arvamusartikkel: „Asjad, millesse tark ei puutu.“ Kuna V.K. ei ole lihtsalt arvamustoimetaja, vaid sisuliselt valitsuse ideoloogia pressiteenistuse üks juhtidest, siis ei saa kirjutisest mööda vaadata. Seda enam, et tema raev ja üleolekutaotlus üllatasid mind. Ehkki ei ole EIPd ega mind nimeliselt märgitud, kirjutan siiski ilmselt uuel aastal eraldi analüütiliste artiklite seeria. Arvamuslugu on seda väärt, tegemist on ju valitseva partei ideoloogilise juht(loe: käsu-)kirjaga.

Mainitud artiklis nägin niisiis esimest korda, et Eesti kõige olulisem geokood on uus. V.K. artiklist: „Vähemustel lubatakse olemas olla, oma õiguse ja tõekspidamiste eest seista – aga neil ei maksa endale illusioone teha küsimuses, kelle arvamus peale jääb. Ükskõik kui valjusti nad ka ei kisa, läheb karavan ikka edasi. „Reaalses“ maailmas elavad inimesed saavad aru, et isegi kui ametlikus versioonis on midagi nihu, siis ei ole nende võimuses tõde välja selgitada. Ja nad lepivad sellega.“ Artikkel kirjutati 18. detsembril, siis peale reformileppe allkirjutamist, millega Euroopa unitaarriik samahästi kui sai juriidilise kehtivuse („kummitemplite“ ratifitseerimisest pole mõtet rääkida).

Eesti uus geopoliitiline kood on niisiis: Euroopa riik on paratamatus, Eesti uusokupeeritud staatus on paratamatus ja paratamusega tuleb leppida! Et kõikidele see hästi selge oleks, siis kaks päeva hiljem (20.12.2007) keegi anonüümne autor Heino S. (minu arust pole anonüümset arvamusautorit Delfis nagu varem olnud) tegi kõik puust ette ja värvis punaseks oma artikli pealkirjaga: „Euroopa Liit kui paratamatus.“

Eesti uuusokupatsioon on seega valitsuse ideoloogiaruuporite poolt mööndud, peale on kleebitud silt ‘paratamatus’. Millega kõik „reaalses“ maailmas elavad inimesed peavad leppima. Karavan läheb edasi, rataste alla läheb riik ja rahvas, välja tuleb aborigeen. Mõned lepivad sellega, mõned ei.

Vello Leito

791 total views, 2 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /data01/virt2191/domeenid/www.iseseisvuspartei.ee/htdocs/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81