EIP pressiavaldus, 11.02.2007

President Toomas Hendrik Ilves valmistas eestimeelsetele inimestele ebameeldiva üllatuse, kavatsedes autasustada Eesti vabadusvõitluse lähiajaloos kurikuulsa maine omandanud kohtunikku nimega Jüri Paap.

Jüri Paap omandas kurikuulsuse juba nõukogude okupatsiooni ajal, kui oli kohtunikuks protsessidel, kus mõisteti süüdi nimekad vabadusvõitlejad ja teisitimõtlejad Mart Niklus ja Tiit Madisson. Veel 2006. (!) aasta sügiselgi mõistis J. Paap süüdi veel ühe inimese, kel Eesti Vabariigi taastamisel suured teened – Jüri Liimi.

Eesti Iseseisvuspartei on kindlalt veendunud, et sellise „teeneterea” eest ei tohiks J. Paap pälvida isegi praeguses Eesti Vabariigis ei Valgetähe IV klassi ordenit ega üldse mingit aumärki.

Eesti Iseseisvuspartei kutsub president Ilvest üles kustutama riiklike aumärkide saajate nimekirjast kõnealuse „punakohtuniku” nimi. Kui J. Paap saanuks aumärgi Eesti eelmiselt riigipealt, endiselt tippkommunistilt Arnold Rüütlilt, siis olnuks see samm küll samuti ebameeldiv, kuid sellegipoolest (asjaosaliste nõukogudeaegset tegevust arvestades) mõistetav. Kui aga autasu andjaks on oma eestimeelsete ja läänelike vaadete poolest tuntud T. H. Ilves, siis jätaks see Eestist väga halva mulje nii Eesti kodanikele kui ka välismaalastele.

Viga pole kunagi häbi parandada. Veel parem aga on viga õigel ajal ennetada. Eesti Iseseisvuspartei soovitab president Ilvesel võtta eeskuju kas või oma Poola kolleegist, Lech Kaczynskist. Umbes aasta tagasi, 2006. a. märtsis avastati Poolas, et presidendilt aumärgi saajate nimekirja on sattunud kummalisel kombel ka Poola viimane kommunistlik riigipea, 1981. aastal riigipöördega võimule tulnud ja seejärel ametiühinguliikumise Solidaarsus vastupanu halastamatult maha surunud kindral Wojciech Jaruzelski. See avastus kutsus Poola üldsuses esile nii tugeva vastukaja, et punadiktaator otsustas aumärgi ise kiiresti tagastada. President Kaczynski võttis veast õppust ja vaatab autasustamiseks esitatute nimekirja sest peale alati tähelepanelikult üle.

Eesti Iseseisvuspartei palub president Ilveselt, et riiklike autasude saajate nimekirja kontrollitaks edaspidi senisest hulga põhjalikumalt, vältimaks punaminevikuga isikute sinnasattumist.

Hoidkem üheskoos kõrgel Eesti head mainet!

Eesti Iseseisvuspartei Vanematekogu
Tallinnas, 11. veebruaril 2007

1,776 total views, 1 views today

Print Friendly

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>